22 marca – Światowy Dzień Wody

12 września 2017

Lepsza woda to lepsze miejsca pracy.

Co roku 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, zainicjowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych i obchodzony od 1993 roku.
Tegoroczny Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod hasłem: „Lepsza woda to lepsze miejsca pracy”. Celem jest pokazanie w jaki sposób wystarczająca ilość wody i poprawa jej jakości, może zmienić życie i źródła utrzymania pracowników, a w efekcie przekształcić społeczeństwa i gospodarki świata.

Dziś półtora miliarda ludzi, czyli połowa wszystkich zatrudnionych, w jakiś sposób w pracy związana jest z wodą – mówi szef Międzynarodowej Organizacji Pracy Guy Ryder –  „Miliony tych miejsc pracy nie są formalnie uznane. Ludzi tych nie chronią podstawowe przepisy” – dodaje Ryder i podaje przykład afrykańskich kobiet, których praca polega na codziennym noszeniu wody w baniakach dla swoich rodzin,ale nikt im za to nie płaci i ich nie chroni.
O tym, jak zmienić tę sytuację, będą dziś debatować eksperci w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie. Opublikują też raport „Woda i miejsca pracy”.

Światowy Dzień Wody to dobry moment, żeby przypomnieć, jak ważna jest ona dla naszego organizmu. Z badań agencji badawczej PBS wynika, że Polacy piją coraz mniej płynów. Co dziesiąty z nas w ogóle nie pije wody, a ponad 80% spożywa jej za mało w ciągu dnia.
Warto pamiętać, jak ważną rolę odgrywa woda w organizmie człowieka, nie tylko w tym dniu, lecz także codziennie.  Woda stanowi 50–60% masy ciała dorosłego człowieka. Powszechnie wiadomo, że chociaż człowiek bez pokarmu może funkcjonować kilka tygodni, bez wody przetrwa zaledwie kilka dni. Odwodnienie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. O ile każdy wie, że najważniejszą funkcją wody jest nawadnianie organizmu, to nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że ma ona również inne zadanie – przyspiesza metabolizm. Taka wiedza to również pierwszy krok do sukcesu w procesie odchudzania.

ZOBACZ FILM:

Więcej informacji na stronie internetowej: www.unwater.org/worldwaterday/

Zobacz również artykuł: Wpływ odwodnienia organizmu na zdolności poznawcze człowieka