Jak napisać CV – cz. 1

30 października 2017

Jak powinno wyglądać CV? Czy informować w nim o niepełnosprawności?

 

Pracodawcy zazwyczaj wymagają złożenia dwóch dokumentów aplikacyjnych: Curriculum Vitae oraz listu motywacyjnego. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące Curriculum Vitae, czyli życiorysu.

Ostateczny kształt życiorysu będzie zależał zarówno od tego jakiej pracy szuka osoba aplikująca i do kogo kieruje swoje CV, jak również od jej wykształcenia, umiejętności oraz doświadczenia zawodowego.

Ważne: Czy informować o niepełnosprawności?
O tym, czy informować w CV przyszłego pracodawcę o swojej niepełnosprawności, musi zadecydować sama osoba niepełnosprawna. W dużej mierze zależy to od rodzaju niepełnoprawności. Z pewnością należy uprzedzić pracodawcę w przypadku znacznej niepełnosprawności, o której wiadomo, że będzie wymagała na przykład odpowiedniego przystosowania stanowiska pracy. Osoby posiadające lżejsze stopnie niepełnosprawności powinny poinformować pracodawcę o swojej niepełnosprawności, jeżeli chcą skorzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

Jak powinno wyglądać Twoje CV?

Życiorys należy napisać na białej kartce formatu A4. Najlepiej napisać go na komputerze, dbając o estetykę oraz zachowanie zasad poprawnej pisowni, gramatyki i ortografii.
CV jest swojego rodzaju wizytówką kandydata oraz dokumentem, który informuje o kandydacie i równocześnie reklamuje/promuje go na dane stanowisko. Pracodawca ma kontakt z CV jeszcze przed spotkaniem z kandydatem, dlatego warto zadbać, żeby wyglądało ono:
– PRZEJRZYŚCIE
Przedstaw informacje zwięzłym, prostym językiem. Zachowaj układ blokowy.
– SCHLUDNIE
Napisz CV na komputerze lub maszynie do pisania, wydruk na czystej, białej kartce.
– BEZBŁĘDNIE
Sprawdź pisownię, wystrzegaj się błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Jeśli masz z tym problem, przed wysłaniem CV daj je komuś do sprawdzenia. Pisz bez zabarwienia emocjonalnego, nie używaj zwrotów potocznych czy żargonowych.

 

Forma CV

Współczesny życiorys zawodowy, czyli CV, powinien mieć formę blokową.
To zasadnicza różnica pomiędzy Curriculum Vitae a tradycyjnym życiorysem, który był pisany w formie dłuższej wypowiedzi przedstawiającej chronologicznie życie zawodowe (niczym szkolne wypracowanie).

W CV, w poszczególnych blokach, należy przedstawić następujące informacje:
– dane personalne,
– wykształcenie,
– doświadczenie zawodowe,
– kursy oraz szkolenia,
– umiejętności,
– zainteresowania.

Czytaj więcej w artykule: Jak napisać CV – cz. 2