Jak napisać CV – cz. 2

31 października 2017

Jakie dane personalne wpisać? Czy zamieszczać w CV zdjęcie?

Dane personalne

Dane personalne powinny zawierać:
– imię i nazwisko,
– wiek lub datę urodzenia,
– miejsce zamieszkania,
– telefon kontaktowy,
– adres email.

Imię i nazwisko można umieścić na górze dokumentu, zamiast standardowego napisu „Curriculum Vitae”.

Ważne jest, żeby zamieścić w CV aktualny adres zamieszkania, nawet jeżeli jest to adres tymczasowy, pod którym nie jesteśmy zameldowani. Dla pracodawcy może mieć istotne znaczenie odległość z miejsca zamieszkania przyszłego pracownika do miejsca pracy.

Zawsze należy sprawdzić, przed wydrukowaniem CV, czy podany przez nas numer telefonu i adres są poprawne. Nie należy używać służbowego adresu z obecnego miejsca pracy, czy też enigmatycznego adresu mailowego, w stylu: niunia73@….
Przygotuj profesjonalny adres e-mail, który będzie składał się z twojego imienia i nazwiska.

Obok danych personalnych warto zamieścić zdjęcie. Fotografia wzbogaci CV, a po rozmowie kwalifikacyjnej pomoże rekruterowi skojarzyć CV z konkretną osobą i przebiegiem rozmowy.
Zdjęcie powinno być małej wielkości, najlepiej takich wymiarów jak to, którego używamy w dowodzie czy legitymacji, nie powinno zajmować połowy CV.
Oczywiście musi to być zdjęcie w stroju oficjalnym, na neutralnym tle. Niedopuszczalne są zdjęcia z wakacji czy innych prywatnych sytuacji (w stylu: imieniny cioci, spacer w parku, wizyta na basenie).

Wykształcenie

W tej części CV należy podać wszystkie ukończone szkoły, zaczynając od tej, która została ukończona jako ostatnia.
Jeżeli skończyłeś studia wyższe, a profil twojej szkoły średniej nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia oferty pracy, na którą aplikujesz, to nie musisz jej podawać.
Obowiązkowe są natomiast:
– daty rozpoczęcia i ukończenia nauki (miesiąc i rok),
– nazwa uczelni lub szkoły,
– wydział, kierunek studiów, ewentualnie specjalność.
Warto wpisać również temat pracy licencjackiej, inżynierskiej, czy magisterskiej, o ile ma on związek z ogłoszeniem, na które aplikujesz.

Jeśli nie ukończyłeś jeszcze szkoły czy studiów, zamieść informację o planowanym terminie ukończenia. Dla pracodawcy będzie to stanowić ważną informację, od kiedy będziesz w pełni dyspozycyjny.

Czytaj więcej w artykule: Jak napisać CV – cz. 3