Komunikacja poprzez piktogramy

10 października 2017

Aplikacja „Things I Mean” pozwoli osobom niepełnosprawnym komunikować się miedzy sobą oraz z osobami pełnosprawnymi.

O twórcach

Aplikacja „Things I Mean” (TIM) została opracowana przez Jacka Krzysztofińskiego, Marcina Kubasika oraz Łukasza Działo, którzy od 2014 roku prowadzą firmę DKK Development (w ramach Inkubatora Technologicznego w Jasionce w Podkarpackiem), specjalizującą się w aplikacjach biznesowych i rozrywkowych. Od 2015 roku firma skupiła się na aplikacjach wspomagających osoby  niepełnosprawnością oraz starsze.

Pomysł na stworzenie aplikacji zainicjowała osoba niepełnosprawna. „Bliska nam osoba miała problem z komunikacją i zapytała, czy potrafilibyśmy jej pomóc. Na początku działalności nie byliśmy w stanie udźwignąć finansowo tak dużego projektu. Zrealizowaliśmy kilka mniejszych, między innymi Roof Painter, Simple Wallet. W trakcie trwania tych projektów zgłębialiśmy temat komunikacji alternatywnej” – oznajmił Łukasz Działot.

Piktogramy w aplikacji

Aplikacja „Things I Mean” składa się z bazy piktogramów, dzięki którym osoby niepełnosprawne mogą tworzyć pojedyncze wyrażenia, całe zdania oraz listy zadań, umożliwiające im stworzenie na przykład listy zakupów. W tworzeniu bazy piktogramów pomagały osoby, które na co dzień pracują z niepełnosprawnymi. Dla osób niepełnosprawnych, które mają problem z komunikacją, prosta obsługa powoduje, że użytkownik może w kilka sekund pokazać w sklepie czego potrzebuje.

Aplikacja „Things I Mean” została tak zaprogramowana, że mogą z niego korzystać osoby o różnym stopniu niepełnosprawności. „Docelowo chcemy, aby z aplikacji korzystali dorośli, np. po udarze. Przed nami jeszcze dopracowanie platformy do komunikacji on-line, która pozwoli osobom niepełnosprawnym komunikować się za pomocą Internetu” – mówi Łukasz Działo.

Początkowo aplikacja dostała dostosowana do potrzeb Damiana, cierpiącego na porażenie kończyn dolnych i górnych. Przed powstaniem aplikacji, do komunikacji używał segregatora z obrazkami. DKK Development zaprojektowała prototyp joysticka, który współpracuje z aplikacją. Takie rozwiązanie przyśpiesza komunikację Damiana, a w przyszłości umożliwi mu kontakt z innymi osobami za pomocą Internetu.

Aplikacja przed premierą rynkową

Dotychczas aplikacja nie miała jeszcze swojej premiery, korzystają z niej podopieczni dwóch ośrodków na Podkarpaciu: PSONI Koło w Jarosławiu oraz Zespół Szkół Specjalistycznych w Kolbuszowej Dolnej. Twórcy aplikacji podkreślają, że tylko i wyłącznie dzięki pomocy osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów, aplikacja może okazać się unikatowym rozwiązaniem.

W przyszłości DKK Development liczy na pojawienie się aplikacji na rynku globalnym. W listopadzie 2017 roku firma organizuje konferencję dla opiekunów osób niepełnosprawnych i logopedów, aby zaprezentować im swoją aplikację. „Mam nadzieję, że aplikacja TIM będzie z powodzeniem stosowana przez osoby niepełnosprawne nie tylko w Polsce, ale w przyszłości także na świecie” – oznajmił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.