Trener bota? Czemu nie! Poznaj zawody przyszłości.

18 października 2017

Na jakie umiejętności postawić, by mieć zagwarantować pracę w przyszłości?

Dawniej stabilne zatrudnienie i dobre zarobki gwarantowały takie profesje jak: lekarz, prawnik, nauczyciel. Rynek pracy jednak zmieniał się bardzo dynamicznie na przestrzeni ostatnich lat.
W wielu branżach pojawiła się coraz większa niepewność co do stałości etatu. Takie zawody jak recepcjonista, pracownik banku czy telemarketer za parę lat mogą w ogóle przestać istnieć. Na rozwoju jakich kwalifikacji zatem się skoncentrować, żeby za kilka lat mieć zapewnioną pracę?

Studia to za mało

Uczelnie ze swoimi programami kształcenia nie nadążają za dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy. Wiedza, którą student zdobywa na uczelni zaczyna być niewystarczająca i ważne jest, by nieustannie się dokształcać. Rynek pracy wymaga od pracownika konkretnych umiejętności, głównie takich jak: kompleksowe rozwiązywanie problemów, kreatywność, analityczne myślenie. Ważna jest również inteligencja emocjonalna, budowanie odpowiednich relacji z innymi ludźmi.

Pomyśl o pracy w nowych technologiach

Nowe technologie coraz bardziej przenikają do naszego życia. Szacuje się, że do2020 roku w branży IT ma powstać nawet milion nowych miejsc pracy (według analizy Evans Data). Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy i panujemy swoją karierę zawodową.
Jakie profesje zagwarantują nam znalezienie pracy w przyszłości? Nowe zawody, co do których jest coraz większe zapotrzebowanie na rynku to na przykład: UX Designer, inżynier ds. Big Data, programista aplikacji mobilnych czy trener bota. Ten ostatni jest właśnie poszukiwany przez firmę Emplocity.pl, która stworzyła narzędzie ułatwiające znalezienie pracy. Idealny kandydat na to stanowisko? Elastyczny w działaniu, kompleksowo rozwiązujący problemy, proaktywny oraz kreatywny.

HR, energia odnawialna, zawody kreatywne

Zawody przyszłości to również takie profesje, których ze względu na zakres umiejętności nie będą mogły wykonywać maszyny. O pracę nie powinny zatem martwić się osoby, które wykonują kreatywne zawody, na przykład: graficy, projektanci, copywriterzy.
Branża HR, a w szczególności Employer Branding również jest dziedziną na którą warto postawić, by nie martwić się o pracę w przyszłości.
Wciąż obserwuje się również wzmożone zapotrzebowanie w dziedzinach związanych z biotechnologią, ochroną środowiska czy energią odnawialną.

 

ZOBACZ FILM – wypowiedź eksperta
Mówi Jacek Krajewski – Business Development Manager w Emplocity.pl.; o zawodach przyszłości

źródło: infoWire