Wrocław: Przełomowy zabieg w leczeniu nerwicy natręctw

18 października 2017

Wrocławska Poradnia Zdrowia szuka chorych na nerwice, którzy chcą poddać się zabiegowi.

Liczba osób żyjących z nerwicą natręctw to 2,5 procent, co oznacza, że dwie na sto osób cierpi na to schorzenie. 30 procent chorych jest opornych na psychoterapię i leki.

Głównymi czynnikami, które wypływają na wystąpienie nerwicy natręctw, są przede wszystkim uwarunkowania genetyczne (choroba w rodzinie) i środowiskowe (stres w pracy, sposób wychowania).

Przełomowy zabieg w leczeniu nerwicy natręctw

W Polsce takich zabiegów przeprowadzono już kilkadziesiąt, na Dolnym Śląsku był to jednak pierwszy taki zabieg. Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zastosowali zabieg głębokiej stymulacji mózgu. Teraz poszukiwani są pacjenci o podobnych schorzeniach, dla których operacja jest ostatnią nadzieją na normalne funkcjonowanie.
Częste mycie rąk i ciała, nadmierna dezynfekcja, omijanie miejsc publicznych czy niekontrolowane ruchy ciała – to pierwsze objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych potocznie zwanych nerwicą natręctw. Ludzie z takimi zaburzeniami nie mogą normalnie pracować i funkcjonować w społeczeństwie.
Choroba często powoduje, że pacjent nie może wychodzić z domu z uwagi na swoje natrętnie wykonywane czynności lub myśli.

Tak było właśnie w przypadku 30-letniej pacjentki, która niemal bez przerwy myła i dezynfekowała ręce. Oprócz tego natrętnie sprawdzała gaz, drzwi i prąd. Wiedziała oczywiście, że te czynności są niepotrzebne, ale nie mogła się powstrzymać przed ich wykonywaniem.
Wrocławscy lekarze trzy miesiące temu wszczepili tej kobiecie do mózgu stymulator. Dziś wróciła ona do normalnego życia: wychodzi na spacery, spotyka się ze znajomymi, szuka nowej pracy. Ciągle podlega leczeniu farmakologicznemu i psychoterapii.

Zabieg polegał na pobudzeniu ośrodków nerwowych, czyli wszczepieniu pacjentce tzw. symulatora. W ten sposób lekarze modyfikują działanie mózgu, nie uszkadzają jednak przy tym jego struktury.

Poszukiwani są chorzy na nerwicę, którzy chcą poddać się zabiegowi

Lekarze z wrocławskiej Przyklinicznej Poradni Zdrowia Psychicznego, przy Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego (ul. Pasteura 10) poszukują pacjentów z objawami nerwicy natręctw, u których można przeprowadzić takie zabiegi. Leczenie nie jest oferowane wszystkim pacjentom, zaledwie 30% chorych kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.

Warunkami kwalifikacji do zabiegu są:

  • rozpoznanie nerwicy natręctw,
  • choroba trwająca od co najmniej 5 lat,
  • nieustępowanie objawów po leczeniu lekami i psychoterapią,
  • brak ciężkich zaburzeń tj. schizofrenia, autyzm, demencja oraz chorób tj. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy choroba nowotworowa.

Zainteresowani pacjenci proszeni są o kontakt telefoniczny z poradnią: 71 784 16 10.

Zapisz