Białystok: Uniwersytet Medyczny przebada kilkuset mieszkańców pod kątem chorób cywilizacyjnych

16 listopada 2017

Jesteś mieszkańcem Białegostoku? Dostałeś zaproszenie na bezpłatne badania? Nie czekaj, zgłoś się.

 

Jak to, co jemy i jak żyjemy, wpływa na nasze zdrowie, głównie na choroby cywilizacyjne takie jak rak czy cukrzyca. Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zbadają u kilkuset białostoczan choroby cywilizacyjne.

To element unikalnego badania populacyjnego Białystok Plus, w ramach którego uczelnia zamierza przebadać około 10 tysięcy mieszkańców Białegostoku – powiedział PAP prof. Karol Kamiński z Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych UMB. Badania trwają.

W ramach podpisanej umowy, do końca 2017 r., 440 losowo wybranych mieszkańców (w wieku 20-80 lat) będzie kompleksowo przebadanych. Miasto przeznaczyło na ten cel 300 tysięcy złotych.

Część osób już przebadano, wszyscy uczestnicy projektu są wylosowani, część badań jeszcze się odbędzie. Lekarze apelują do osób, które dostały zaproszenia na badania – nawet we wcześniejszych miesiącach, ale nie skorzystały z nich dotychczas – aby się na nie zgłosiły.

Projekt, za który płaci miasto, obejmuje też przebadanie ok. 250 osób, które mają zdiagnozowaną chorobę wieńcową serca i przeszły zawał serca. Prof. Kamiński powiedział, że te badania już przeprowadzono, sfinansowała je uczelnia z własnych środków.

Uczestnikom projektu są lub jeszcze będą wykonywane takie badania jak np.:

  • USG narządów,
  • badania laboratoryjne,
  • analiza składu ciała,
  • badania oddechowe,
  • badanie siły mięśni,
  • ocena stanu zdrowia jamy ustnej,
  • ocena ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Powstanie raport – diagnoza społeczna na temat zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi takimi jak np. otyłość, cukrzyca, choroby układu oddechowego, rak, cukrzyca, osteoporoza.

W raporcie znajdą się czynniki ryzyka chorób cywilizacyjnych, które są typowe dla mieszkańców Białegostoku. Będą też wskazane problemy dotyczące tego, jak pomagać pacjentom z chorobą wieńcową w ramach tzw. prewencji wtórnej.

„Jest to unikalny przykład, jak badania naukowe będą mogły przełożyć się na informacje użyteczne dla lokalnej społeczności oraz dobry przykład współpracy samorządu z uczelnią” – mówi PAP o badaniach PAP prof. Kamiński.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl