Jak napisać CV – cz. 4

6 listopada 2017

Jakie umiejętności interesują pracodawcę?

 

Umiejętności

Głównym celem twojego CV jest zachęcenie potencjalnego pracodawcy do tego, żeby odbył z tobą rozmowę kwalifikacyjną. Każdy blok CV musi zawierać prawdziwe, wartościowe i wymagane informacje. Jednym z najważniejszych dla pracodawców bloków jest ten, który dotyczy twoich umiejętności.

Osoba rekrutująca chce wiedzieć przede wszystkim, co możesz zrobić dla jego firmy oraz co do niej wniesiesz. Dlatego, żeby dobrze sprzedać siebie, musisz opisać swoje umiejętności i pokazać, w jaki sposób zamierzasz wesprzeć potencjalnego pracodawcę. Zanim zaczniesz wpisywać umiejętności w CV, poświęć trochę czasu i zrób bilans swoich umiejętności. Postaraj się zrozumieć, jakie są te wymagane lub pomocne na stanowisku, o które się ubiegasz.

Najczęściej pracodawców będą interesowały trzy kategorie umiejętności:

  • Umiejętności uniwersalne: takie umiejętności, które zdobyłeś na innych stanowiskach lub w innej pracy, które łatwo możesz wykorzystać u przyszłego pracodawcy (np. praca zespołowa, nastawienie na rozwiązywanie problemów, elastyczność),
  • Umiejętności specjalistyczne: umiejętności, które są ściśle związane ze specyfiką zawodu (np. znajomość konkretnego oprogramowania komputerowego, obsługa konkretnych urządzeń, maszyn),
  • Umiejętności adaptacyjne: umiejętności, których nie można udowodnić opierając się na doświadczeniu, ponieważ odnoszą się do cech osobowości.

Pamiętaj, żeby określać poziom swoich umiejętności. Na przykład zaznaczając znajomość języka obcego określ na jakim poziomie się nim posługujesz, czy są to podstawy czy też płynnie porozumiewasz się w tym języku. Podobnie w przypadku znajomości programów komputerowych. Wskaż stopień znajomości, możesz również uzupełnić to informacją o tym jak długo, gdzie i w jakim zakresie posługiwałeś się danym programem.

Zainteresowania

Unikaj zbyt obszernego opisywania zainteresowań w CV.

Pamiętaj, że ta część CV to tylko dodatek do twojego doświadczenia i umiejętności. Ogranicz się do opisania dwóch lub trzech hobby.

Staraj się nie wpisywać ogólnych zainteresowań, takich jak czytanie książek czy słuchanie muzyki, postaraj się je bardziej uszczegółowić, w taki sposób, żeby zaciekawić czytającego (zamiast czytanie książek możesz wpisać literatura francuska, książki Sapkowskiego, itp., zamiast słuchanie muzyki – muzyka klasyczna, koncerty rockowe, itd.).

Jeżeli nie masz oryginalnego hobby, wpisz zainteresowania, którymi naprawdę się pasjonujesz i jesteś w stanie o nich opowiedzieć. Nie wpisuj rzeczy, na których się nie znasz. Pracodawca może przecież zapytać o nie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.