Zniżki i uprawnienia dla dużych rodzin (3+)

24 listopada 2017

Karta Dużej Rodziny to możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych czy księgarni. Posiadanie Karty ułatwia dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia.  Sprawdź, ile oszczędzisz dzięki Karcie.

Dla kogo jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu.

Ile kosztuje Karta?

Karta jest wydawana bezpłatnie każdemu członkowi rodziny wielodzietnej. Rodzice mogą korzystać z Karty dożywotnio, dzieci natomiast do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

W przypadku zagubienia Karty należy zgłosić się do urzędu gminy. Duplikat zostanie wydany za niewielką opłatą.

Co oferuje Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny?

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin wielodzietnych. Zniżki oferują nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Liczba instytucji oraz firm, które oferują ulgi dla rodzin posiadających Kartę systematycznie powiększa się.

Już teraz rodziny wielodzietne korzystające z Karty mogą liczyć między innymi na:

  • ulgi w przejazdach komunikacją publiczną,
  • zniżki na przejazdy kolejowe: 37 procent ulgi przy przejazdach publicznym transportem kolejowym na podstawie biletów jednorazowych, 49 procent ulgi dla posiadaczy biletów miesięcznych.
  • tańsze bilety na wydarzenia kulturalne, wystawy, muzea,
  • zniżki w opłatach paszportowych: 75 procent dla dzieci, 50 procent dla rodziców,
  • darmowe wstępy do parków narodowych.

Posiadacze Karty mogą korzystać z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny jest uzupełnieniem zniżek, do których uprawnia lokalna Karta Dużej Rodziny.

SPRAWDŹ, GDZIE SKORZYSTASZ Z ULG, KTÓRE INSTYTUCJE HONORUJĄ KARTĘ – KLIKNIJ TU

Lista miejsc wraz z opisem rodzaju zniżek i uprawnień jest na bieżąco aktualizowana.

Jak korzystać z Karty?

Miejsca, które oferują zniżki opatrzone są logo „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

Żeby skorzystać ze zniżki należy okazać Kartę. Każdy posiadacz Karty może skorzystać z niej w dowolnym czasie. Oznacza to, że żeby skorzystać z Karty i zniżki, jaka się z nią wiąże, nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu.

Jak zdobyć Kartę Dużej Rodziny?

Kartę przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek członka rodziny wielodzietnej. Wnioski należy składać w gminach odpowiednich dla miejsca zamieszkania.

Wzór wniosku do pobrania TUTAJ.