Święta Bożego Narodzenia według Polaków – cz.1

20 grudnia 2017

Ciągłe życie w biegu pod telefonem, stres w pracy, brak czasu dla bliskich – w nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia Polacy chcą odnaleźć chwilę spokoju, nacieszyć się rodziną, wyjątkową atmosferą i prezentami.

Serwis prezentmarzen.pl przeprowadził badanie „Sztuka przeżywania i celebrowania Świąt Bożego Narodzenia według Polaków”. Spośród 1931 respondentów 36% najbardziej ceni w grudniowych świętach czas – kiedy się zatrzymujemy i zapominamy o szarej codzienności, a 34% chwile spędzone z rodziną. Dla 18% najważniejszy jest świąteczny nastrój.

Najpiękniejsze świąteczne chwile

Najpiękniejsze momenty, które chcemy celebrować podczas Bożego Narodzenia to rodzinne spotkanie przy wigilijnym stole (38% deklaracji) i obdarowywanie się prezentami (26% deklaracji). Ważne jest także łamanie się opłatkiem (15% odpowiedzi) i wspólne śpiewanie kolęd (12% odpowiedzi).

Święta tradycyjnie czy nowocześnie?

Mimo wszechobecnych w naszym życiu  technologii, popularności mediów społecznościowych i niezastąpionej roli Internetu, gdzie szukamy inspiracji na prezenty, potrawy i wystrój domu – w kwestii świąt Bożego Narodzenia Polacy są wciąż tradycjonalistami. Zdecydowanie tak świątecznym tradycjom – deklaruje 37% zapytanych Polaków, raczej tak – mówi 24%, a 19% zdradza, iż stara się obchodzić święta tradycyjnie. Z kolei 13% respondentów łączy tradycję z nowoczesnością. Tylko 7% deklaruje otwarcie, iż w kwestii świąt nie hołduje już tradycjom.

Świąteczne skojarzenia

Z czym kojarzą się najbardziej Polakom święta? Spośród ponad 1900 respondentów badania serwisu Prezentmarzeń, aż 37% wskazuje na prezenty, 31% na rodzinę przy wigilijnym stole, 17% na choinkę, a 15% ma konotacje religijne.

Badanie „Sztuka przeżywania i celebrowania Świąt Bożego Narodzenia według Polaków” w formie ankiety online przeprowadził serwis Prezentmarzeń w dniach 14-24 listopada br. na reprezentatywnej grupie 1931 respondentów.

źródło: mat.prasowe