Niewidomy artysta…

31 stycznia 2018

ROK 1986

 

„Duga strona słońca” film fabularny w reżyserii Janusza Petelskiego z 1986 roku

 

Na zdjęciu: kadr z filmu

Film fabularny – telewizyjny „Druga strona słońca” Janusza Petelskiego został zrealizowany w 1986 roku (premiera: 1987. 10. 21). Określa się go mianem filmu psychologicznego, o średnim metrażu, trwa bowiem 64 minuty.

Jego treść przedstawia się w skrócie następująco: „Młoda dziewczyna podejmuje „z ogłoszenia” pracę sekretarki u znanego podróżnika i literata, Włodzimierza Okszy. Jest on człowiekiem niezwykłym i, mimo że niewidomy, potrafi dziewczynie zaimponować i zaintrygować ją”.

„Powoli rodzi się między nimi wyraźna sympatia, która ma szanse przerodzić się w romans. Sielankę przerywa pojawienie się bratowej – osoby nieco tajemniczej i trzymającej dom i szwagra „żelazną ręką”. Rwie się pisanie nowej książki, którą Oksza dyktuje sekretarce, kawa i koniak nie sprawiają już bohaterowi takiej przyjemności jak przedtem. Przyjęcie dla przyjaciela także nie wypada najlepiej. Pozostaje dom – enklawa, w której nikt nie jest w stanie naruszyć spokojnego życia Okszy i bratowej” (zobacz informacje PAT).

Wojciech Otto zauważył, że „Niewidomy artysta mimo kalectwa potrafi zachwycić swoją nieprzeciętną osobowością, pracującą dla niego młodą sekretarkę, ale z powodu rozmaitych zabiegów okoliczności i intryg zaborczej bratowej, rodzący się między nimi romans nie przetrwał próby czasu” (zobacz Wojciech Otto, „Aktywność i sukces”, [w:] Wojciech Otto, „Obrazy niepełnosprawności w polskich filmach”, Poznań 2012, s. 121).

Scenariusz: Janusz Petelski. Zdjęcia: Andrzej Jeziorek. Scenografia: Andrzej Borecki. Muzyka: Jerzy Derfel. Montaż: Grażyna Kociniak. Produkcja: Zespół Filmowy Zodiak.

Obsada aktorska: Marek Walczewski (jako pisarz Włodzimierz Oksza), Ewa Sałacka (jako Anna Nawrocka), Hanna Stankówna (Zofia, bratowa Okszy), Wojciech Alaborski (Tomasz Ostrowski, przyjaciel Zofii), Bengt Scotland (Norman Douglas, przyjaciel Okszy), Tadeusz Widmański i inni.

Nagrody:

1987 – Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”)-Nagroda za debiut reżyserski: za debiut telewizyjny – Janusz Petelski

Zobacz: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=123587

Ciekawostka:

W filmie wykorzystano piosenkę „Niech żyje bal” (muzyka: Seweryn Krajewski, słowa: Agnieszka Osiecka, wykonanie: Maryla Rodowicz).

Janusz Petelski (ur. 1957. 05. 18, Łódź) – Reżyser i scenarzysta. Syn reżyserów Ewy i Czesława Petelskich.

1981 – rok ukończenia studiów: Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi; rok akademicki 1976/77 spędził jako stypendysta w praskim FAMU

Zobacz: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=116360

I.G.