Powikłane losy…

29 stycznia 2018

Rok 1985

 

„Ślązak i jego dom” film dokumentalny z 1985 roku Jerzego Artura Penca

Na zdjęciu: Bridget Riley, „Blaze” 1 z 1962 roku

W 1985 roku powstał 17 minutowy dokument biograficzny „Ślązak i jego dom”.

„Jest to opowieść Jerzego Osmendy, mieszkańca Śląska o dziejach jego domu, miasta i ziemi, na której spędził swe życie. Mimo dramatycznych kolei losu, nigdy nie wyrzekł się polskości. Przymusowo w czasie II wojny światowej wcielony do Wehrmachtu, na Kukazie stracił nogę, po powrocie pracował w kopalni, krótko był sekretarzem partii, podejrzany, jak wielu Ślązaków o kolaborację z Niemcami, stracił pracę. Po 7 latach pozostawania bez pracy, odzyskał prawa. Otrzymuje (jako były żołnierz Wehrmachtu i inwalida) rentę z RFN-u, którą przekazuje na Centrum Zdrowia Dziecka”.

Scenariusz: Jerzy Artur Penca. Zdjęcia: Michał Góral. Montaż: Alfreda Czarnecka. Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych (Warszawa).

Zobacz: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=424038

 

Jerzy Artur Penca (ur. 1956. 12. 09, Klimontów).

Zobacz: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=11105287

Przy okazji zobacz też inny film „Pierwsza miłość” w reżyserii Jerzego A. Penca

„Debiut fabularny Jerzego Artura Penca, wówczas studenta II roku reżyserii, to opowieść o burzliwej, pierwszej miłości. Krzysiek, nastolatek, którego rodzice przechodzą kryzys małżeński, zakochuje się w koleżance ze szkoły – Krystynie. Dziewczyna kokietuje go, wróży z kart, że być może się pobiorą. Krzysztof wyznaje jej miłość, ale na szkolnej dyskotece przyłapuje ją w niedwuznacznej sytuacji z innym chłopakiem. Dla głównego bohatera – młodego, wrażliwego i szukającego ludzkiego ciepła chłopaka to ogromny cios. W rolach głównych wystąpili m.in. Jan Peszek, Rafał Wieczyński i Maja Barełkowska”.

„Film został zrekonstruowany i zdigitalizowany w ramach projektu Rekonstrukcja cyfrowa i udostępnienie etiud szkolnych WRiTV UŚ zrealizowanego przez Fundację Pro Cinema przy udziale Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, DI Factory (postprodukcja), reKINO (rekonstrukcja obrazu) i Soundplace (rekonstrukcja dźwięku). W ramach projektu zrekonstruowano 26 studenckich etiud z pierwszych lat funkcjonowania katowickiego wydziału – drugiej najstarszej szkoły filmowej w Polsce. Rekonstrukcji poddano materiały zarejestrowane na taśmie 16mm, które nie były dotychczas szeroko znane i prezentowane. Wśród filmów znalazły się dzieła takich twórców jak: Piotr Łazarkiewicz, Magdalena Łazarkiewicz, Waldemar Krzystek, Teresa Kotlarczyk czy Maciej Dejczer. Powstały one pod opieką artystyczną m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Edwarda Żebrowskiego czy Joanny Krauze”.

Zobacz: http://ninateka.pl/film/pierwsza-milosc-jerzy-artur-penca

I.G.