Symulacja…

31 stycznia 2018

Rok 1986

 

„Ucieczka” (w cyklu „Kronika wypadków”) – film fabularny (telewizyjny) w reżyserii Tomasza Szadkowskiego

Na zdjęciu – kadr z filmu

W 1986 roku Tomasz Szadkowski zrealizował swój film dyplomowy „Ucieczka” (premiera: 1987. 08. 29).

Jak czytamy w relacjach na ten temat: „Dyplomowy film absolwenta Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego spotkał się z dużym zainteresowaniem krytyki, która wróżyła Tomaszowi Szadkowskiemu błyskotliwą karierę. Autor, wcześniej twórca dokumentów traktujących o sprawach tzw. trudnej młodzieży, podejmuje te problemy także w „Ucieczce”, uhonorowanej nagrodą za debiut reżyserski w kategorii filmu telewizyjnego oraz nagrodą za zdjęcia na FPFF w Gdyni w 1986 r. Ponadto odtwórcy głównych ról: Adrianna Biedrzyńska i Zbigniew Zamachowski otrzymali wyróżnienia aktorskie na przeglądzie Młode Kino Polskie”.

„Obraz Szadkowskiego zwraca uwagę niebanalnym potraktowaniem tematu, sensacyjną akcją, dynamicznym montażem. Jego atutem jest również głębokie osadzenie w polskich realiach połowy lat 80. Nie przeszkodziło to krytykom dopatrywać się w filmie licznych analogii do słynnego „Lotu nad kukułczym gniazdem” Milosa Formana. Tak jak tam, dwoje bohaterów „Ucieczki” to osoby zepchnięte na margines, nie pasujące do otaczającego je świata, nie umiejące się z nim pogodzić”.

Jego treść przedstawia się następująco: „Pewna siebie, odważna nastolatka, która weszła w konflikt z prawem i trafiła do zakładu poprawczego, chce się stamtąd wydostać symulując chorobę umysłową. Zostaje przewieziona pod milicyjną eskortą i w kajdankach do szpitala psychiatrycznego na badania. Na pobliskim boisku grupka pensjonariuszy zakładu zamkniętego kopie piłkę. Jeden z nich, młody chłopak w kurtce khaki i wełnianej czapce nasuniętej na czoło, z uwagą przygląda się karetce pogotowia i siedzącej w niej dziewczynie. Wykorzystując nieuwagę strażników, dziewczyna zwabia chłopaka do samochodu, a następnie nakazuje mu siąść za kierownicą i staranować bramę zakładu. Tak zaczyna się tytułowa ucieczka obojga”.

Scenariusz: Tomasz Szadkowski. Zdjęcia: Krzysztof Pakulski. Scenografia: Tadeusz Kosarewicz. Muzyka: Zbigniew Preisner. Montaż: Irena Choryńska. Opieka artystyczna: Krzysztof Kieślowski. Produkcja: Telewizja Polska i Zespół Filmowy Tor.

Obsada aktorska: Adrianna Biedrzyńska (dziewczyna), Zbigniew Zamachowski (chłopak), Jerzy Stuhr (mechanik Czesio), Marek Sawicki (Krzysiek, były chłopak dziewczyny), Irena Laskowska (matka chłopaka), Wiesław Drzewicz (ojciec chłopaka) i inni.

Nagrody:

1986

Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival)-Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film, w kategorii filmu telewizyjnego: Tomasz Szadkowski

1986

Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival)-Nagroda za zdjęcia: Krzysztof Pakulski

1987

Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”)-Nagroda za scenariusz, przyznana przez redakcję „Razem”: Tomasz Szadkowski

1987

Gdańsk (Młode Kino Polskie)-nagroda aktorska, wyróżnienie: Adrianna Biedrzyńska i Zbigniew Zamachowski

Zobacz: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=123825

Przeczytaj: Wojciech Otto, „Obrazy niepełnosprawności w polskich filmach”, Poznań 2012, s. 42.

Tomasz Szadkowski (ur 1957. 02. 15, Radomsko) – „Reżyser. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach”

I. G.