8 ciekawych atrakcji turystycznych w Mikołajkach

Osoby wybierające się do malowniczych Mikołajek na Mazurach powinny wiedzieć, że w tej miejscowości położonej pośród urokliwych jezior znajdują się rozmaite atrakcje, z których warto skorzystać. Część z nich jest całkowicie darmowa, a bilety wstępu do niektórych obiektów kosztują naprawdę niewiele. Poniżej przestawiamy 8 atrakcji turystycznych w Mikołajach wartych odwiedzenia.

1. Wioska Żeglarska

Duży port z licznymi żaglówkami i łodziami usytuowany nad brzegiem Jeziora Mikołajskiego. W sezonie letnim Wioska Żeglarska tętni życiem. Na turystów czekają tu rozmaite atrakcje, goście mogą popłynąć w rejs statkiem po okolicznych jeziorach, a wieczorem uczestniczyć w szantach. Funkcjonuje tu również wypożyczalnia sprzętu wodnego. Spacerując bulwarem, można poczuć prawdziwy żeglarski klimat. Tu na gości czekają tawerny, restauracje i kawiarnie serwujące liczne przysmaki.

2. Stok Narciarski Gołębiewski

Położony jest niedaleko Hotelu Gołębiewski i jest dostępny dla każdego. Znajdują się tutaj: zjeżdżalnia i karuzela pontonowa, wyciąg taśmowy, a także całoroczny tor saneczkowy. Na stok narciarski można dotrzeć kolejką linową. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego. W sezonie zimowym stok tętni życiem. Z kolei latem można tu spotkać wiele osób przebywających na karuzelach lub na torze saneczkowym, a dla dzieci dostępny jest również plac zabaw.

3. Nowoczesny hotel w Mikołajkach z innowacyjną infrastrukturą SPA

Mikołajki to miejscowość turystyczna odwiedzana przez gości zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Dlatego wiele obiektów noclegowych posada ciekawe atrakcje dla gości. Przykładem okazuje się Hotel Mikołajki Leisure & SPA znajdujący się na Ptasiej Wyspie nad Jeziorem Mikołajskim.

Jeśli chodzi o hotel w Mikołajkach, to ten obiekt ma bardzo bogatą i zróżnicowaną ofertę skierowaną do osób szukających wypoczynku oraz relaksu w ramach strefy SPA. Właśnie tutaj można skorzystać z leczniczych i relaksujących masaży, zabiegów upiększających ciało, z sauny, sali fitness czy nowoczesnego kompleksu basenowego.

4. Starówka w Mikołajkach

Spacerując po mieście, warto odwiedzić Starówkę, czyli Stary Rynek otoczony zabytkowymi kamienicami. Znajduje się tutaj między innymi: deptak z licznymi sklepikami z pamiątkami, fontanna z legendarnym Królem Sielawem, czy na przykład ratusz z 1888 roku.

5. Zabytki architektoniczne

Spędzając wczasy w Mikołajkach, warto wybrać się na spacer klimatycznymi uliczkami, aby obejrzeć zabytki architektoniczne. Warte zobaczenia są: budynek, w którym mieścił się młyn z początku XX wieku, neogotycki Kościół Matki Bożej Różańcowej z 1910 roku, Kościół Świętej Trójcy w stylu klasycystycznym wzniesiony w 1842 roku, czy kamienice oraz domy z XIX i początku XX wieku.

6. Ulica Michała Kajki

To najdłuższa oraz najstarsza ulica w Mikołajkach licząca 2,5 km i rozciąga się przez całą miejscowość. Znajdują się tu liczne sklepy, restauracje, bary, obiekty noclegowe dla turystów oraz zabytkowe domy z początku XX wieku. Na całej długości ulicy rosną wysokie lipy, nadające jej niesamowitego klimatu.

7. Rezerwat Przyrody Jezioro Łuknajno

Rezerwat ten znajduje się 5 kilometrów od miejscowości Mikołajki. Oprócz malowniczego jeziora otoczonego szuwarami i dużą ilością roślinności, można tutaj podziwiać liczne gatunki ptaków. Ze względu na doskonałe warunki siedliskowe znajduje się tu jedna z najliczniejszych w kraju i w Europie kolonii łabędzia niemego. Ponadto gniazdują tu: mewy, rybitwy, wróble, jastrzębie, orły, nury, perkozy, liczne odmiany kaczek i wiele innych gatunków ptaków.

8. Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach

Znajdują się tu zabytkowe zbiory piśmiennicze oraz drukarskie dotyczące reformacji zarówno Mazur, jak i Polski oraz Europy. Można tu zobaczyć między innymi: dawne zdjęcia, dokumenty, wydawnictwa książkowe, stare księgi parafialne, czasopisma, starodruki związane z ruchem reformacyjnym i historią regionu.