Buty do nauki chodzenia wspomagające rozwój

Nauka chodzenia to bardzo ważny etap zarówno w życiu dziecka, jak i rodziców. Stawianie pierwszych kroków powinno odbywać się w warunkach naturalnych. Maluch sam zacznie podnosić się w odpowiednim momencie, bowiem rozwijanie umiejętności chodzenia jest bardzo indywidualną kwestią.

Nauka chodzenia to bardzo ważny etap zarówno w życiu dziecka, jak i rodziców. Stawianie pierwszych kroków powinno odbywać się w warunkach naturalnych. Maluch sam zacznie podnosić się w odpowiednim momencie, bowiem rozwijanie umiejętności chodzenia jest bardzo indywidualną kwestią. Buty do nauki chodzenia muszą być właściwe dobrane, tak aby wspomagały prawidłowy rozwój.

Buty do nauki chodzenia wspomagające rozwój

Buciki dla dziewczynki i chłopca – elastyczna podeszwa

Producenci oferują nam wiele modeli obuwia, jednak nie każde z nich jest właściwe dla malucha. Buty powinny cechować się wysoką jakością, a ich konstrukcja oparta powinna być na wysokogatunkowych materiałach. Bardzo ważna jest elastyczna podeszwa, ponieważ od niej w dużym stopniu zależy, jak rozwijać się będzie umiejętność chodzenia u malucha. Elastyczność oznacza, iż podeszwa musi wyginać się swobodnie na wszystkie strony. W początkowej fazie rozwoju stopa dziecka wykonuje wiele ruchów. Zastosowanie sztywnej podeszwy w obuwiu skutkować by mogło znacznym ograniczeniem – niezapewnione by były wówczas właściwe warunki do rozwoju.

Dziecko wraz z biegiem miesięcy, czuć będzie potrzebę podnoszenia się i stawiania pierwszych kroków. Zaleca się, aby odbywało się to w naturalnych warunkach – na boso. Oczywiście ważne jest właściwe zabezpieczenie otoczenia. Powinniśmy przygotować podłoże i usunąć z niego niebezpieczne przedmioty. Ważne jest także właściwe zabezpieczenie mebli i wyposażenia. Z czasem jednak zakup pierwszego obuwia dla malucha będzie konieczny. Podczas spacerów bądź spotkań rodzinnych czy ze znajomymi, dziecko czuć będzie potrzebę opuszczania wózka. Maluch nie powinien stąpać bosą stopą po nieprzystosowanym otoczeniu, bowiem narażony jest na zrobienie sobie krzywdy. Warto jest zatem założyć mu buty do nauki chodzenia.

Pierwsze buty dla dziecka – mity

Istnieje wiele mitów, które błędnie określają, jakimi cechami powinno charakteryzować się obuwie dla dziecka. Jednym z nich jest zastosowanie w konstrukcji buta takich tworzyw, które unieruchomią kostkę i piętę. Oczywiście absolutnie nie powinnyśmy decydować się na takie modele, bowiem znacznie ograniczają one ruchy dziecka. Wielu producentów stosuje także w proponowanym obuwiu zastosowanie profilowanej wkładki. Prawidłowy rozwój malucha opiera się na samodzielnym kształtowaniu się stopy z czasem. Jakiekolwiek ingerowanie w tego typu sferę przynieść może więcej szkody niż pożytku. Przystępując do zakupu bucików dla dziecka, warto jest zestawić ze sobą kilka modeli, porównując ich najważniejsze cechy.