Co zrobić, aby mieć zdrowe włosy i paznokcie?

Jednym z elementów, które sprawiają, że wygląda się dobrze, są zdrowe włosy i paznokcie. Do ich posiadania niezbędna jest odpowiednia dieta oraz suplementacja, jednak nawet pomimo zdrowego trybu życia nie każdy posiada zdrowe włosy i paznokcie. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych porad dietetycznych oraz informacji na temat suplementacji. Dzięki ich zastosowaniu będzie można cieszyć się lepszą kondycją skóry i paznokci.

Z czego składają się paznokcie i włosy?

Najważniejszymi elementami, z których składają się włosy i paznokcie są: kreatyna, selen, krzem, cynk, żelazo, magnez, lipidy czy też sód. Istotną kwestią, która wpływa na odpowiedni wygląd włosów i paznokci jest nie tylko zbilansowana dieta pod kątem obecności składników odżywczych, ale także pod kątem kaloryczności. W przypadku gdy w diecie brakuje odpowiedniej ilości kalorii, dochodzi do osłabienia płytki paznokciowej oraz wypadania włosów.

Witaminy A, C, D, E

Witaminy A, D, E mają znaczny wpływ na zewnętrzny wygląd organizmu. Jeśli chodzi o witaminę D to jej suplementacja, jest niezbędna głównie od października do marca, ponieważ w tym czasie występuje niewielka ilość słońca. Trzeba jednak zachować umiar zarówno w jej suplementacji, jak i witaminy A, ponieważ są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Witamina C służy do syntezy kolagenu, przyjmowana razem z witaminą E poprawia cyrkulację krwi w skórze głowy.

Biotyna

Kolejnym elementem, który jest niezbędny do zachowania zdrowych włosów i paznokci, jest biotyna. Dawka, która zalecana jest na co dzień to 5000 mcg. Dzięki przyjmowaniu takiej dawki poprawi się grubość i elastyczność wytworów naskórka. Trzeba jednak pamiętać, że biotyna ma pozytywny wpływ w przypadku osób, u których stwierdzono braki witaminy B. Na niedobory witaminy B narażone są osoby stosujące antykoncepcję opartą na hormonach oraz te przyjmujące antybiotyki przez dłuższy czas. Brak biotyny powoduje zwiększoną łamliwość paznokci i zaburzenia wzrostu włosów i paznokci.

Pokrzywa

Napary z pokrzywy zawierają bardzo duże ilości wapnia, fosforu, potasu, witamin A, C, B2, kwasów organicznych i wielu innych substancji. Dzięki ich obecności napary z pokrzywy mają bardzo dobre działanie na wszystkie niekorzystne wytwory naskórka. Dodatkowo napary przeciwdziałają wypadaniu włosów i poprawia krążenie krwi w skórze głowy.

Nawadnianie organizmu

Odpowiednie suplementy i odżywianie to nie jedyna rzecz, która jest niezbędna do zachowania zdrowych paznokci i włosów. Istotną kwestią jest codzienne wypijanie 1.5 – 2 litrów wody.

Cynk i miedź

Kluczową kwestią jest równowaga pomiędzy miedzią i cynkiem. Substancją, która dostarcza odpowiednie ilości obydwu tych substancji, wraz z zachowaniem odpowiedniego stosunku jest czarny sezam.

Produktami, które doskonale nadają się do spożywania w diecie poprawiającej wygląd paznokci i włosów są: jajka, pełnoziarniste zboża, olej lniany, ryby, krewetki oraz produkty mleczne. Najważniejszą kwestią jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wszystkich składników oraz zadbanie o odpowiednie jego odpowiednie nawodnienie.

Materiał powstał we współpracy z https://etwojfarmaceuta.pl/