Czy opłaca się sprzedać auto do skupu?

Rynek motoryzacyjny ulega ciągłym przeobrażeniom i rozwija się w zawrotnym tempie, dlatego sprzedaż używanego auta to zadanie coraz trudniejsze. Wiele osób coraz częściej miewa problemy ze sprzedażą swojego nieco starszego rocznikowo pojazdu. Co zrobić, by uniknąć tego typu problemów i jak sprzedać używane auto szybko i skutecznie?

Giełdy samochodowe

Jeszcze nie tak dawno,  kiedy nie każdy z nas posiadał dostęp do Internetu centralnym miejscem do sprzedaży i zakupu aut były giełdy samochodowe. Każdy zainteresowany zakupem samochodu udawał się po prostu w takie miejsce, gdzie można było znaleźć setki najróżniejszych modeli pojazdów osobowych, ciężarowych oraz dostawczych. Oczywiście była to pewnego rodzaju loteria, ponieważ nie zawsze na giełdzie udało się kupić upatrzony wcześniej konkretny model auta. Zazwyczaj jednak nikt nie opuszczał tego miejsca niezadowolony, ponieważ zawsze znalazł się pojazd warty uwagi.

Skup aut alternatywą dla giełdy samochodowej

Skupy aut stają się obecnie czymś na kształt dawnej giełdy z tą różnicą, że często można załatwić wszystkie formalności bez wychodzenia z domu. Jak na swojej stronie internetowej zaznacza auto-skup24.pl działający w Gdańsku, auto może zostać bezpłatnie odebrane spod domu klienta. Największą zaletą skupów jest bez wątpienia szybkość takich transakcji. W większości przypadków wystarczy jedna rozmowa telefoniczna z fachowcem, który wyceni nasz samochód biorąc pod uwagę jego model, przebieg oraz ewentualne usterki i mankamenty mogące mieć istotny wpływ na stan auta. Niektóre skupy wymagają jeszcze przesłania zdjęć pojazdu na adres e-mail, aby wzrokowo ocenić jego wygląd.

Wady auto skupów

Przed podjęciem decyzji o sprzedaży auta do skupu należy uzmysłowić sobie jedną ważną rzecz. Skupy aut to firmy, które muszą zarobić na dalszej odsprzedaży, dlatego oferują zazwyczaj jedynie 70-90 % wartości rynkowej auta.  Sprzedanie auta do skupu sprawdzi się najlepiej w przypadku, gdy wystawiony przez nas samochód nie znajduje nowego nabywcy przez dłuższy czas a jego wartość rynkowa zmniejsza się z każdym kolejnym miesiącem.  Sprzedaż taka wydaje się być najbardziej rozsądną decyzją, ponieważ pozwoli nam uniknąć straty pieniędzy wynikającej z wykupienia kolejnego ubezpieczenia na auto, którego i tak chcemy się pozbyć.

Podejmując decyzję o sprzedaży auta do skupu warto wybrać firmę cieszącą się najlepsza renomą. Najlepszym rozwiązaniem jest wpisanie w wyszukiwarkę Google frazy skup aut i kierowanie się opiniami wystawionymi przez innych użytkowników.

Kobieta w aucie zakupionym w auto-skup24.pl

Wystawienie auta w komisie

Innym rozwiązaniem przy sprzedaży auta może być wystawienie go do komisu. Niestety nie jest to rozwiązanie dla każdego, ponieważ właściciele komisów niechętnie przyjmują do siebie starsze i lekko zaniedbane modele. Trzeba również pamiętać o tym, że jest to usługa płatna na dwa sposoby. Pierwszy z nich to opłata za wystawienie pojazdu na plac w wysokości kilkuset złotych. Drugi rodzaj opłaty, z którą możemy się spotkać w komisie to po prostu umówiony procent od sprzedaży auta.

Sprzedaż auta na własną rękę

Własnoręczne sprzedanie samochodu to opcja przy której paradoksalnie możemy zarobić najwięcej ale i bardzo dużo stracić. Często zdarza się tak, że na ogłoszenie o sprzedaży konkretnego auta zgłaszają się głównie handlarze, którzy chcąc dalej odsprzedaż nasze auto z zyskiem starają się mocno zbić pierwotną cenę. Dlatego też decydując się na własnoręczną sprzedaż auta należy posiadać już pewną wiedzę oraz uzbroić się w cierpliwość przy pokazywaniu samochodu i opowiadaniu o nim po raz kolejny następnemu zainteresowanemu. Nie ma co ukrywać, jest to zajęcie które pochłonie kilka ładnych godzin naszego życia.

Każdy z tych sposobów sprzedaży samochodu ma swoje wady i zalety. Nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie, które przyniesie nam sukces w postaci szybkiej i owocnej sprzedaży. Nie uda nam się także uniknąć poświęcenia odrobiny czasu i energii na procesy związane z przygotowaniem auta i procesem sprzedaży. Rozwiązaniem pośrednim do wszystkich powyżej przedstawionych będzie oczywiście oddanie auta do skupu, jednakże jeśli nie zależy nam zbytnio na czasie a raczej na uzyskaniu jak najwyższej kwoty to warto pokusić się o samodzielną sprzedaż.