Czy powinno się izolować dom z drewna?

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, czy powinieneś ocieplać swój drewniany domek czy też nie, to w tym artykule znajdziesz parę wskazówek, które pomogą Ci podjąć tę niezwykle ważną decyzję. Oto kilka kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji dotyczącej izolacji drewnianych budynków.

Jeśli planujesz korzystać z drewnianego domu przez cały rok

Mit, który mówi, że w drewnianym domku można przebywać tylko podczas ciepłych wakacyjnych dni, już dawno został obalony. Mimo, że ta pogłoska nadal krąży po świecie, to należy znać prawdę – nie można myśleć o domku z drewna jako tylko o budynku letnim. Nie ma powodu, dla którego nie możesz go używać przez cały rok. Wystarczy pomyśleć o odpowiedniej izolacji, żeby domek wakacyjny zamienił się w domek letniskowy całoroczny.

Jeśli przechowujesz wartościowe przedmioty w swoim domku z drewna

W przypadku, gdy przechowujesz cenne przedmioty w swoim drewnianym domku, to warto jest odpowiednio o nie zadbać. Pod wpływem zimna, niektóre z wartościowych nabytków mogą się zniszczyć – mogą to być zarówno sentymentalne pamiątki kupione na wakacjach, jak i wszystkie drogie przedmioty, którymi rozpieszczasz siebie i bliskich. Ponadto, w nieocieplonym drewnianym domku może dojść do rozwoju wilgoci, zwłaszcza w chłodniejsze dni, co prowadzi do zniszczenia ubrań, butów, etc.

Jeśli kłody Twojego domu drewnianego nie są wystarczająco grube

Warto podjąć się ocieplenia domku z drewna, jeśli jest zbudowany z kłód, które są zbyt cienkie, aby go odpowiednio zaizolować. Dlatego, przede wszystkim dobrym punktem wyjścia przed zakupem drewnianego domu jest rozważenie grubości kłód, które działają jak dobre izolatory termiczne. Im grubsza kłoda, tym bardziej będzie wydajny budynek pod względem cieplnym. Należy zatem pamiętać, że ze względu na zwiększoną gęstość drewna, dom drewniany wykonany z kłód o grubości 70 mm będzie lepiej zatrzymywać ciepło niż o grubości 44 mm – w tym przypadku konieczna jest izolacja.

Jeśli chcesz dodać wartość do swojej nieruchomości

Podejmując decyzję o izolacji domku z drewna nie tylko dbasz o siebie, ale również o swoją nieruchomość. Budynek, który jest poddany pracom ociepleniowym jest zdecydowanie bardziej wartościowy niż ten bez izolacji. Jednym z powodów jest to, że taki dom może być użytkowany przez cały rok, a nie tylko w okresie letnim. Prawda jest taka, że nie ma lepszego sposobu na dodanie wartości do Twojego drewnianego domu niż jego izolacja.

Jeśli planujesz gościć rodzinę lub przyjaciół w drewnianym domu

Izolacja jest dobrym rozwiązaniem, jeśli często planujesz przyjmować gości w swoim drewnianym domu. Fakt, że Twoja rodzina i przyjaciele niechętnie będą Cię odwiedzać, jeśli w domu będzie zimno nie jest niczym dziwnym. Dlatego, jeśli zależy Ci na dobrych stosunkach z bliskimi, warto jest rozważyć izolację. Z pewnością nikt nie odmówi zaproszenia do drewnianego domu, w którym jest ciepło i przyjemnie nawet w chłodniejsze dni.

Jeśli mroźna temperatura to coś, czego nie lubisz

Jeśli jesteś osobą, która nie przepada za zimą, niskimi temperaturami lub po prostu nie lubi marznąć, to izolacja drewnianego domku jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Zastosowanie izolacji, sprawi, że w chłodniejsze dni zimno wewnątrz budynku nie będzie odczuwalne, a Ty nie będziesz musiał przykrywać się warstwą koców.