Czy warto zastosować klamki antybakteryjne w budynku mieszkalnym?

W przestrzeni publicznej coraz częściej stosuje się rozwiązania, które mają zwiększyć poziom higieny i naszego bezpieczeństwa. W trosce o zdrowie publiczne montowane są klamki pokryte specjalistyczną powłoką antybakteryjną. Wykazuje ona dużą skuteczność w walce z namnażaniem się mikroorganizmów, które mogą być dla nas szkodliwe. Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy warto takie klamki montować również w domach jednorodzinnych, czy blokach mieszkalnych. Jakie są opinie w tej kwestii?

Powłoka antybakteryjna z jonami srebra i jej skuteczność

Nowoczesna powłoka składająca się z substancji czynnych o opóźnionej dyfuzji oraz jonów srebra wykazuje szybkie i długotrwałe działanie na większość bakterii oraz grzybów. Pozwala je bardzo skutecznie eliminować i hamuje proces ich namnażania. Od momentu pokrycia nią klamek wystarczy doba, aby ilość drobnoustrojów zmniejszyła się aż o 97%. Pomiędzy cyklami czyszczenia klamki nie stanowią więc tak dużego zagrożenia i siedliska szkodliwych dla nas mikroorganizmów. Trzeba pamiętać o tym, że nawet zachowując samodzielnie higienę dłoni, narażeni jesteśmy na każdym kroku na bakterie i grzyby, które inne osoby pozostawiają właśnie na klamkach.

producent klamek antybakteryjnych
FAM to producent klamek antybakteryjnych

Rozwiązanie polegające na montażu klamek ze specjalną powłoką najczęściej stosowane jest w:

  • szpitalach i przychodniach medycznych,
  • sklepach i galeriach handlowych,
  • hotelach,
  • budynkach użyteczności publicznej.

Tam mamy bowiem najwięcej okazji do tego, aby korzystać z elementów, które dotykane są przez rozmaite osoby, które mogą stanowić źródło zakażenia.

Klamki z powłoką antybakteryjną w domach

Zastosowanie takiego rozwiązania w bloku mieszkalnym, w którym znajdują się części wspólne jest również bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Także dom prywatny można ochronić, wybierając takie klamki. W Polsce tylko jeden producent – firma FAM oferuje możliwość zamówienia różnych klamek i elementów pokrytych opracowaną przez siebie nowoczesną powłoką z jonami srebra i substancjami czynnymi o silnym działaniu antymikrobiologicznym. Na stronie producenta klamki mogą zamawiać firmy i hurtownie, ale też osoby prywatne. Szeroki asortyment różnych modeli i serii sprawia, że istnieje możliwość dopasowania rozwiązania do wystroju i architektury budynku.

Warto chronić swoich domowników przed ryzykiem zakażenia. Wchodząc do domu często nie mamy możliwości odkażenia swoich dłoni, które dotykały wcześniej klamek, ale również banknotów, różnych przycisków, czy barierek. Na takich przestrzeniach doskonale rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy, które bardzo szybko się mnożą. Przez nieuwagę możemy zarazić się panującą obecnie infekcją. Wystarczy dotknąć oka, nosa lub ust. Każdy kolejny członek rodziny podążający za nami z pewnością również dotknie klamki wejściowej do domu i zanim zdąży umyć lub zdezynfekować dłonie, również może się zakazić. Wybierając klamki do swojego domu warto więc rozważyć zakup takich, które pokryte są tą nowoczesną powłoką – całkowicie bezpieczną dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego, jak również odporną na działanie środków chemicznych stosowanych do czyszczenia takich powierzchni.

Więcej informacji na temat klamek antybakteryjnych i stosowaniu jonów srebra znajdziesz pod adresem: https://fam-to.pl/pl/powloka-antybakteryjna/