Czy wykorzystanie faktoringu to dobry pomysł?

Czy warto zdecydować się na faktoring? Czy wykorzystanie faktoringu wyjdzie nam na korzyść? To dylemat bardzo wielu przedsiębiorców. Twój też? Nasz tekst może pomóc rozwiać Ci wszystkie wątpliwości, więc zajrzyj do niego!

Czym jest faktoring?

Aby mówić o tym, czy wykorzystanie faktoringu ma sens, czy też nie, warto zacząć od określenia, z czym dokładnie mamy do czynienia. Co skrywa pojęcie faktoringu? Można śmiało stwierdzić, że faktoring https://fixly.pl/kategoria/faktoring to alternatywa dla tych, którzy nie mają zdolności kredytowej, a pragną zachować płynność finansową w swojej firmie. Cały proces opiera się wykupie wierzytelności przez podmiot świadczący usługę. W faktoringu udział biorą trzy przedmioty faktorant (firma lub przedsiębiorca), dłużnik (kontrahenci, czy odbiorcy) oraz faktor (przedsiębiorca udzielający finansowania). Faktorant zbywa wierzytelność, dłużnik jest kontrahentem, który zobowiązuje się do zapłaty na jego rzecz określonego świadczenia, zaś faktor to zwykle instytucja bankowa, która nabywa wierzytelność.

Co zyskamy na takich działaniach?

Jakie korzyści płyną z factoringu? Co można zyskać na takim rozwiązaniu? Okazuje się, że zalet jest całkiem sporo. Wśród najważniejszych wyróżnia się to, że można poprawić płynność finansową firmy. Co więcej, proces faktoringu  nie obciąża budżetu przedsiębiorcy tak, jak inne zobowiązania finansowe, czyli na przykład jak pożyczka. Jakby tego było mało, to mamy do czynienia z rozwiązanie, które dostępne jest dla każdej firmy. Nie ma znaczenia, czy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, małą firmę, średniej wielkości przedsiębiorstwo, czy też prężnie działającą korporację. Każdy może sięgnąć po faktoring, w tym również firmy, które nie mają zdolności kredytowej. To duże udogodnienie, ponieważ tradycyjne banki bez zdolności kredytowej nie chcą udzielać wsparcia, więc ciężko w nich o kredyt, czy pożyczkę, a to może negatywnie wpłynąć na prowadzoną działalność.

Warto zdecydować się na faktoring, czy nie?

Co w takim razie robić? Warto zdecydować się na faktoring? A może mimo wszystko lepiej pomyśleć o innych rozwiązań? Z pewnością mamy do czynienia z ciekawym rozwiązaniem, które może pomóc nam, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji. Jednak ostateczny wybór powinien być decyzją każdego z nas. Warto przeanalizować sytuację finansową swojej firmy, czy wszystkie korzyści, jakie płyną z takiego rozwiązania, a wtedy również określenie, czy factoring to dobry pomysł, czy też nie, nie będzie stanowiło żadnego problemu.