Czym jest ogrzewanie podłogowe elektryczne

W ostatnich latach zarówno ogrzewanie podłogowe elektryczne jak i wodne zyskały na ogromnej popularności. Stosowane jest w domkach jednorodzinnych oraz coraz częściej w mieszkaniach. Świetnie sprawdzi się jako podstawowy sposób ogrzewania pomieszczeń oraz jako dodatkowe ocieplanie.

Co to jest ogrzewanie podłogowe elektryczne i  na czym polega

Wyróżnia się dwa typy ogrzewania podłogowego, wodne i elektryczne. Wodne polega na wyłożeniu pod posadzką rur, które zasilane będą wodą o temperaturze maksymalnie 55 stopni Celsjusza, ogrzewaną kotłem lub pompą. Ogrzewanie podłogowe elektryczne zakłada zastosowanie przewodów elektrycznych lub mat i folii grzewczych tuż pod podłogą. Najlepiej sprawdza się tu posadzka z płytek ceramicznych, ale nierzadko przewody kładzie się pod panelami, wykładzinami PCV etc. Ten rodzaj instalacji podłącza się do puszki z prądem. Temperaturę reguluje się z pomocą czujników lub termostatów, co jest niezwykle łatwe, a ciepło rozchodzi się równomiernie, całą powierzchnią podłogi i idzie do góry, sprawiając, że całe pomieszczenie szybko się nagrzewa.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne ma również aspekt estetyczny, jest dobrze ukryte, można zrezygnować z grzejników i widocznych, nieładnych rur.

Gdzie stosujemy ogrzewanie podłogowe elektryczne

Tak naprawdę nie ma pomieszczenia w naszym domu, w którym nie można by zastosować takiej instalacji. Na początku instalowano je głównie w łazienkach, gdzie panuje największa wilgoć w domu oraz gdzie z reguły w standardzie kładzie się podłogi z ceramicznych płytek. Ceramika świetnie przewodzi ciepło, jednocześnie nie uszkadza się wskutek zbyt wysokiej lub zmiennej temperatury. Teraz coraz więcej pomieszczeń ogrzewanych jest tym sposobem, przedpokój, kuchnia, salon, sypialnia, a nawet schody.

Warto jednak zwrócić uwagę, by unikać tego typu instalacji w miejscach, gdzie znajdować się ma nieruchome wyposażenie domu, takie jak kabina prysznicowa czy wanna, szafki kuchenne czy szafa w zabudowie.

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie elektryczne podłogowe

Przede wszystkim ogrzewanie podłogowe elektryczne jest wygodne i łatwe w użytkowaniu oraz instalacji, nie trzeba martwić się opałem, jest estetyczne, praktyczne – pozwala doskonale rozłożyć ciepło we wszystkich lub tylko poszczególnych pomieszczeniach. System ogrzewania elektrycznego można określić mianem bezawaryjnego, a prawidłowo położona i użytkowana instalacja może posłużyć nawet 50 lat. Sklep Mikroenergetyka oferuje swoim klientom najwyższej jakości systemy na długie lata.