Czym jest Pamukkale?

Trafiając tutaj i interesując się tym artykułem jest pewne, że szukacie informacji na temat Pamukkale. Być może zastanawiacie się nad tym, czym jest Pamukkale? Być może chcecie tylko rozszerzyć lub usystematyzować posiadane informacje na ten temat gdyż wybieracie się na wakacje do Turcji i szukacie wycieczek fakultatywnych? Tutaj na pewno znajdziecie odwiedzi na nurtujące was pytania związane o Pamukkale i dowiecie się więcej o tym uroczym miejscu.

Gdzie znajduje się Pamukkale?

Ta znana miejscowość turystyczna znajduje się w Turcji. Jest ona odwiedzana przez tysiące turystów. W sezonie wakacyjnym jest to bardzo często wybierany kierunek podróży, czemu trudno się dziwić. Wynika to z faktu, iż Pamukkale jest naprawdę bardzo śliczne, ma sporo do zaoferowania wszystkim, którzy je odwiedzają. Znajdują się tutaj, znane na całym świecie, wapienne tarasy oraz cała masa niesamowitych zabytków. Na dodatek Pamukkale znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To sprawia, że jest odpowiednio chronione i kolejne pokolenia, kolejni zwiedzający także będą mieli okazję je poznać.

To właśnie dzięki wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku zamknięta została trasa prowadząca przez naturalnie utworzone tarasy wapienne. Nie uległy więc one zniszczeniu i ciągle można je podziwiać. Co ciekawe, turyści nie są poszkodowani, gdyż specjalnie dla nich przygotowano nową trasę. Sztuczną trasę, która aktualnie niczym nie różnic się od się od tej naturalnej. Warstwa wapnia jest już bardzo gruba i nie widać, że całość została przygotowana sztucznie.

Bardzo ciekawa jest geneza nazwy. Pamukkale wywodzi się z języka tureckiego i oznacza Bawełniany zamek lub Bawełnianą twierdzę. Nazwa to odzwierciedlenie stanu faktycznego, tego co doskonale widać, czyli wapiennych tarasów, które przypominają bawełnę. Najlepiej widać to w momencie, w którym nasza podróż zbliża się do celu i jesteśmy coraz bliżej Pamukkale. W najbliższej okolicy tej cudownej miejscowości znajdują się plantacje bawełny. Można założyć, że skojarzenie z bawełną nasunęło się naturalnie.

Najbardziej znane wapienne tarasy, powstały w wyniku działalności gorących źródeł. Źródeł, które dodatkowo wykazują właściwości lecznicze. Wypływająca z nich woda jest niezwykle bogata w węglany wapnia. One z kolei osadzają się na tarasach wapiennych. To oczywiście nie jest pełen proces powstawania tarasów wapiennych, ale te informacje przybliżają ten proces. Zresztą najlepiej jest zobaczyć to wszystko na własne oczy wybierając się na wycieczkę do Pamukkale z naszym biurem podróży, które od lat organizuje wycieczki fakultatywne w najpiękniejsze miejsca w Turcji.  

Zwiedzamy ruiny miasta Hierapolis

Miłośnicy starożytnych zabytków będą zachwyceni. Gdyż znajdują się tutaj także ruiny miasta Hierapolis. Miasta, które zostało założone w II w. p.n.e. To właśnie u jego stóp leżały tarasy oraz źródła termalne. Cały kompleks pełnił rolę uzdrowiska. Niestety miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi. Plusem jest fakt, że Rzymianie postanowili go odbudować. Aktualnie podczas wycieczki można zwiedzać ruiny miasta. Warto to zrobić, gdyż jest to wspaniała przygoda. Jest tutaj olbrzymia, starożytna nekropolia. Są ruiny kościołów, wspaniały teatr, łaźnie itd. Co niezwykle interesujące wiele z tych zabytków jest zachowane w bardzo dobrym stanie. Podczas zwiedzania miasta można sobie bez problemy wyobrazić, jak wyglądało dawniej.