Czym jest pompa ślimakowa i jakie jest jej zastosowanie?

Pompa ślimakowa podobnie jak pozostaje rodzaje pomp jest wykorzystywana w przemyśle. Sprawdź, gdzie są wykorzystywane oraz czym jest pompa ślimakowa, jakie są jej rodzaje i jak wygląda jej użytkowanie!

Pompa ślimakowa – charakterystyka

Pompa ślimakowa, zwana też śrubową to rodzaj pompy, której działanie oparte jest na obrotach śruby ślimakowej. Pomiędzy ślimakiem, a korpusem pompy gromadzi się ciecz, która zostaje przenoszona do tłocznej pompy od strony ssącej. Ważną cechą tej pompy jest brak zaworów i jej działanie jest bardziej wydajne i szybsze od pompy zębatej. Jest elementem jest tzw. wirnik w kształcie ślimaka stworzonym zazwyczaj ze stali nierdzewnej. Obrót rotora powoduje pobieranie materiału i wydalanie go na wlocie przepływający w sposób spiralny.

Dużą zaletą stosowania pompy tego rodzaju jest brak obniżania właściwości cieczy, dzięki czemu jest bardzo często wykorzystywana w branżach, które szczególnie dbają o zachowanie właściwości produktu jak np. chemikalia czy też kosmetyki 

Gdzie stosuje się pompy ślimakowe?

Pompy śrubowe wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu np. w przemyśle spożywczym do tworzenia wielu produktów typu przecier pomidorowy, sosy, zaciery, jak też można przetwarzać kawałki owoców; przemyśle farmaceutycznym do produkcji kremów, past do zębów czy też mydeł i szamponów. Wykorzystuje się je również do produkcji detergentów i klejów. Również wykorzystuje się jej działanie w przemyśle browarniczym czy cukrowym. Bardzo ważnym sektorem, w którym korzysta się z tego rodzaju pompy jest sektor paliwowy i stosuje się je przy smarach i ropie naftowej. Jej pomoc jest również nieodzowna w branży oczyszczania ścieków, bo za ich pomocą transportuje się szlamy, ścieki i inne nieczystości, dzięki temu jednocześnie wpływając na ochronę środowiska.

Jakie są rodzaje pomp śrubowych?

Nie będziemy wymieniać wszystkich, bo z reguły mają swoje przeznaczenie dla różnych sektorów przemysłu i np. pompa śrubowa serii K może być dedykowana dla przemysłu ściekowego, a istnieją również pompy śrubowe zanurzeniowe do emulsji chłodzących składające się z silnika i części hydraulicznej, dzięki którym można wypompować smary czy oleje. Ponadto istnieją takie rodzaje pomp jak:

  • pompa jednośrubowa
  • spożywcza pompa jednośrubowa i śrubowe
  • jednośrubowa pompa bezzaworowa
  • jednośrubowa pompa przenośna
  • pompy śrubowe przemysłowe
  • pompy beczkowe

Wierzymy, że nasz artykuł przybliżył wam działanie pompy śrubowej oraz będziecie wiedzieli jak wygląda ich funkcjonowanie w różnych sektorach produkcji. W odpowiednie pompy zaopatrzysz się pod adresem https://www.pompy-polska.pl/