Czym kierować się przy zakupie kosy spalinowej?

Każdy, kto posiada własną działkę albo ogród, doskonale wie, jak wiele pracy oraz czasu trzeba włożyć w jej pielęgnację. Zadbanie o skrawek ziemi nie zawsze jest prosty i wymaga przede wszystkim cierpliwości, wiedzy, a także odpowiedniego sprzęty, który umożliwi nam doprowadzenie jej do stanu używalności. Jednym ze sprzętu, który jest niezbędny w tego typu pracach są chociażby grabie, a także kosy. Szczególnie te ostatnie są urządzeniami, bez których nie da się pracować w ogródku. Warto więc pomyśleć o ich zakupie, który powinien poprzedzać dobór odpowiednich ustawień i możliwości.

Czym jest kosa?

Kosy to urządzenia, które wyróżnia przede wszystkim łatwość manewrowania oraz możliwość dotarcia do każdego miejsca, nawet najtrudniejszego. Mowa tutaj między innymi o skoszeniu trawy pod żywopłotem, między grządkami albo pod krzakami. Kosy są dzielone przede wszystkim na dwa zasadnicze rodzaje:

  • spalinowe;
  • elektryczne.

Elektryczne to takie, które są podłączane do gniazdka. Niezbędne jest zatem użycie kabla, który ciągnie się w nieskończoność. Są lekkie oraz tanie, ale sprawiają właścicielom wiele kłopotów w trakcie eksploatacji. Mają również niewielką moc. Kosy spalinowe z kolei dysponują znacznie większą mocą oraz nadają się do terenów większych, ponieważ nie mają żadnego kabla. Są zasilane samodzielnie. Sprawdzają się ponadto w miejscach mocno zaniedbanych, które wymagają szczególnego nakładu pracy oraz siły. Są cięższe od elektrycznych, jednakże – co najważniejsze – wielu producentów dodaje do zestawów specjalne szelki oraz pasy podtrzymujące, które ułatwiają korzystanie z tych urządzeń właśnie.

Jak wybrać kosę spalinową?

Wybór kosy spalinowej nie jest tak łatwy, jak może się wydawać na początku. Wszystko z powodu wielu kwestii, które należy uwzględnić przed ostatecznym wyborem modelu urządzenia. Niezwykle istotne jest przede wszystkim to, aby wybrać kosę, do której części – w razie uszkodzenia – są łatwo dostępne. Niektórych bowiem serwisowanie może być bardzo kosztowne, a niemal niemożliwe. Po drugie, ważne jest także to, jaki silnik wybierzemy. Urządzenia te mogą posiadać jednostkę napędową dwusuwową albo czterosuwową. Pierwsza z nich jest uruchamiana za pomocą mieszanki benzyny oraz oleju napędowego. Można je stosować w każdej pozycji. Czterosuwowe z kolei są napędzane tylko za sprawą oleju. Generują one mniejsze wibracje oraz niższy poziom hałasu. W trakcie pracy produkują też niższą ilość spalin.

Kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, jest uruchamianie kosy. Można je włączyć za pomocą rozrusznika z linką, którą gwałtownie się szarpie (tańsze modele wymagają kilkukrotnego szarpnięcia) albo rozrusznika elektrycznego, który wymaga tylko i wyłącznie wciśnięcia guzika.

Ponadto, pod uwagę należy wziąć również pojemność zbiornika paliwa. Do większych terenów o wiele lepiej sprawdzą się kosy z większym zbiornikiem. Należy jednak pamiętać, że im większa pojemność, tym większy ciężar. 

Jedną z kos spalinowych, na którą warto zwrócić uwagę, jest model RQ 580 5.2 KM DEMON. Jest to urządzenie, które doskonale poradzi sobie wszędzie tam, gdzie inne modele po prostu wymiękają. Nadaje się na tereny trudne, w tym między innymi na zbocza porośnięte drzewami oraz krzewami.

Poradę o tym jak wybrać kosę spalinową dostarczył serwis Tooles.pl