Czym myć i pielęgnować dłonie?

O tym, jak ważna jest właściwa higiena i pielęgnacja dłoni, możemy przekonać się na każdym kroku. Wszechobecne bakterie i wirusy próbują wedrzeć się do organizmu najczęściej właśnie poprzez dłonie, którymi dotykamy otaczających nas przedmiotów, produktów w sklepach, klamek, czy poręczy. Wystarczy nieuważne potarcie nosa, oczu lub ust i sytuacja staje się naprawdę niebezpieczna. Dlatego higiena i dezynfekcja rąk to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Higiena i dezynfekcja rąk — mydło i woda wystarczą

Na półkach sklepowych możemy spotkać się z pełną gamą drogich żeli antybakteryjnych, a tymczasem wystarczy woda, mydło i kilkadziesiąt sekund dokładnego mycia rąk, aby uchronić się przed szkodliwymi drobnoustrojami przenoszonymi na brudnych rękach. Światowa Organizacja Zdrowia WHO  rekomenduje w pierwszej kolejności mycie rąk wodą i mydłem, natomiast użycie środków antybakteryjnych jest zalecane dopiero wtedy, kiedy nie ma możliwości umycia dłoni z użyciem mydła i wody. Ogromny asortyment mydeł do rąk zachęca do zakupu aromatem niebanalnych zapachów i wygodną formą użytkowania. Mydło do rąk może mieć formę tradycyjnej kostki, lub wygodnego płynu w pojemniku z dozownikiem. Obecnie najbardziej polecana jest forma  płynna w podajniku bezdotykowym, lub z pompką, aby łatwo móc aktywować ją łokciem. Kosmetyki do mycia dłoni z powodzeniem kupimy w każdej drogerii. Postawmy na kremowe mydła z delikatną formułą o neutralnym pH, przyjaznym dla skóry. Należy pamiętać również o tym, że mydło oprócz usuwania brudu, powinno również pielęgnować skórę rąk.

Domowe SPA dla dłoni

Przez pęknięcia, otarcia i urazy naskórka chorobotwórcze drobnoustroje szybko znajdą drogę do organizmu. Aby temu zapobiec, warto skusić się przynajmniej raz w tygodniu na kompleksowe domowe SPA dla dłoni. Dobrze jest rozpocząć od złuszczenia martwego i szorstkiego naskórka, stosując peeling. Wcierając delikatnymi ruchami ziarniste drobinki kosmetyku, przywracamy gładkość rąk i przygotowujemy je do zabiegów odżywczych. Maska do dłoni w formie żelu, gęstego kremu, lub gotowych już rękawiczek nasączonych substancją aktywną doskonale wygładzi i ujędrni skórę, przywracając jej jednocześnie optymalne nawilżenie. Wystarczy odczekać pół godziny i naskórek nabiera zdrowego lśniącego wyglądu. Na koniec wcieramy w dłonie krem do rąk. Domowe SPA wykonywane systematycznie ma zbawienny wpływ na kondycję skóry rąk. Równie ważna jest jednak codzienna pielęgnacja kremem z substancjami ochronnymi, ponieważ zabezpiecza dłonie przed wpływem mrozu, działaniem preparatów chemicznych, skutecznie regenerując przy tym naskórek.