Drewno szlachetne – jak wykorzystać jego aranżacyjny potencjał?

Drewno jest materiałem używanym tak powszechnie w aranżacji wnętrz, że może sprawiać wrażenie materiału powszechnego, nudnego i nieciekawego. Nic bardziej mylnego: dzięki temu, że na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów drewna, można tworzyć z niego nieskończenie ciekawe kompozycje, układy i aranżacje, które zachwycą nawet najbardziej skrupulatnych krytyków. 

Podłogi

Jednym z najpopularniejszych zastosowań drewna w aranżacji wnętrz są podłogi. Drewniane podłogi można spotkać chyba w każdym domu i mieszkaniu, jednak różnice między poszczególnymi aranżacjami są znaczące. Czym innym jest standardowy parkiet z ułożonej w jodełkę dębowej klepki, a czym innym stary parkiet z grabowej deski, która sięga od jednego końca pomieszczenia do drugiego. Decydując się na użycie szlachetnego drewna do wyłożenia podłogi, powinniśmy pomyśleć o tym, jak je podkreślić, by nie zniknęło przytłoczone meblami i dodatkami. Po pierwsze, można zdecydować się na mozaikę na podłodze: kolorowy wzór z różnych gatunków drewna mających różne kolory. Po drugie można ułożyć jednolite klepki w ciekawy wzór, który przyciągnie wzrok i pozwoli docenić jakość wykorzystywanych desek. Aby zainspirować się sprawdzonymi rozwiązaniami, warto odwiedzić salon podłóg Dębowy Młyn.

Boazerie i sufity

Poza podłogą drewno można spotkać również na ścianach i sufitach. Choć boazerie kojarzą się z przeszłością i zakurzonymi ciemnymi korytarzami w nawiedzonej willi, istnieje wiele sposobów, by ozdobiły także nowoczesne wnętrze. Zwłaszcza w sypialni czy w gabinecie mogą dodać nieco ciepła, czyniąc przestrzeń przyjaźniejszą. Z kolei drewniane panele sufitowe zdecydowanie należą do rzadkości, jednak coraz częściej pojawiają się w projektach stylowych wnętrz. Mogą nadać pomieszczeniom niespotykanego charakteru, jednak decydując się na nie, należy uważać, by nie przytłoczyły pomieszczenia. Taki projekt należy koniecznie skonsultować z architektem wnętrz lub dekoratorem, który pomoże dobrać odpowiednie drewno, kolor, wzór i ułożenie. Warto jednak włożyć w taki projekt dużo pracy, gdyż efekty często zapierają dech w piersiach.

Meble

Meble drewniane, mimo popularności tworzyw sztucznych, niepodzielnie królują na wielu rynkach, w tym na rynku towarów luksusowych. Nic nie krzyczy “elegancja” tak, jak duża ozdobna komoda czy szafa. Nie trzeba ich rzeźbić w wymyślne wzory ani obijać złotem, by świadczyły o wysublimowanym guście i zamożności właściciela: wystarczy prosty stół ze szlachetnego drewna i pasujący komplet wygodnych krzeseł, by każdy wiedział, gdzie się znalazł. Aby w pełni wykorzystać potencjał drewna, warto zamawiać meble na wymiar: zwłaszcza nowoczesne meblościanki czy półki na książki ciągnące się od podłogi do sufitu mogą niesamowicie “podciągnąć” wnętrze. Takie rozwiązania sprawdzą się w pomieszczeniach urządzanych w najróżniejszych stylach: jeśli zdecydujemy się na styl skandynawski, ścianka będzie z jednolitego, raczej jasnego drewna, w stylu industrialnym możemy wybrać drewno barwione na biało, czarno lub odcienie szarości tudzież wykończone metalem, w stylu vintage sprawdzi się ciemne drewno o głębokim kolorze, w art deco możemy zaszaleć z łączeniem różnobarwnego drewna – nic nie szkodzi na przeszkodzie, by twórczo eksperymentować przy projektach i konsultować je z architektem lub dekoratorem, a także stolarzem.