Drzwi wewnętrzne: jak wybrać, aby nie żałować?

Drzwi pokojowe to element, który decyduje o tym jak prezentuje się całe wnętrze. Zniszczone lub nieodpowiednio dobrane skrzydła mogą popsuć cały efekt w aranżacji. Aby tego uniknąć, przed zakupem warto sprawdzić jakie rodzaje są dostępne obecnie na rynku. Kiedy odpowiednim wyborem będą drzwi wewnętrzne białe i jakie do łazienki wybrać? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Drzwi wewnętrzne w praktyce: dobre tło lub mocny akcent

Drzwi do pokoju mogą stanowić silny akcent całej aranżacji wnętrza. Taki trik szczególnie sprawdzi się w przypadku nowocześnie umeblowanego mieszkania oraz przy stylu minimalistycznym. Również w przypadku mocnych barw na ścianach charakterystyczne skrzydło wewnętrzne będą dobrym wyborem. Oto kilka propozycji jak zestawiać kolorowe drzwi:

  • Ciemnozielone wewnętrzne będą pasowały do salonu pomalowanego na modny w 2021 roku kolor musztardowy. Aby uzyskać jeszcze ciekawszy efekt, warto nawiązać w kolorystyce mebli do ciemnej zieleni – kanapa, fotele, lampa lub po prostu duża ilość zielonych roślin będzie dobrym rozwiązaniem.
  • Brązowe w kolorze ciemnego drewna sprawdzą się w przypadku pokoju ze ścianami beżowymi. Kontrast pomiędzy ciemnym drewnem a delikatną barwą nude na ścianie jest silny, ale świetnie się prezentuje.
  • Żywe kolory (np. żółty, czerwony, niebieski) sprawdzą się w przypadku białych i jasnych pomieszczeń w tych samych, ale bardziej rozbielonych odcieniach na ścianach.

Modele wewnętrzne do pokoju nie zawsze muszą stanowić mocny akcent w aranżacji. W przypadku wielu dodatków i zwracających na siebie uwagę mebli lepiej będzie, aby drzwi stanowiły jedynie tło i wtapiały się w całe zestawienie. Aby osiągnąć taki efekt, warto wybrać modele mocno nawiązujące w kolorystyce do innych elementów – np. do koloru framugi okien czy do podłogi. Można także postawić na drzwi w kolorze ścian.

Drewniany trend na 2021 rok

Obecnie bardzo modne są drzwi wewnętrzne drewniane. Dekor w postaci naturalnego elementu jest bardzo na czasie, więc zarówno jasne, jak i ciemniejsze drewno to dobry wybór. Takie skrzydła świetnie sprawdzą się w przypadku nowoczesnego mieszkania, które zostało niedawno wyremontowane lub urządzone zgodnie z ostatnimi trendami wnętrzarskimi. Drewniany dekor na drzwiach jest mocno popularny, przy czym na czasie jest również drewno z niedoskonałościami w postaci naturalnych sęków, słojów i pęknięć. Ten trend jest widoczny również w podłogach, dlatego połączenie drewnianych drzwi wewnętrznych z parkietem z drewna będzie dobrym rozwiązaniem. Modele z drewna sprawdzą się szczególnie w przypadku stylistyki skandynawskiej oraz boho, ale także w przypadku loftów.

Drzwi do łazienki – jakie wybrać?

W przypadku łazienki bardzo praktyczne mogą okazać się modele z ościeżnicą. Ten model nie tylko dobrze się prezentuje, ale również pasuje do wielu styli. Co więcej na rynku jest dostępnych wiele różnych modeli, więc łatwo będzie dopasować je do wnętrza. Ozdobne drzwi wewnętrzne z imitacją naturalnego drewna dobrze wpisują się w aktualne trendy, ale równie dobrym wyborem mogą okazać się drzwi wewnętrzne białe. Taki rodzaj będzie też świetną opcją do pokoju dziecięcego czy salonu – zwłaszcza w przypadku bardziej elegancko urządzonych mieszkań oraz w domach w stylu retro. Ciekawym kompromisem mogą być też białe modele z ościeżnicą.

Wybór wcale nie musi być trudny

Jak wybrać odpowiednie drzwi wewnętrzne i czym się kierować? Najlepszym doradcą może okazać się własne poczucie stylu i estetyki. Na rynku obecnie można spotkać wiele różnych modeli, z których każde mają wiele odmian. Współczesne drzwi do pokoju mogą mieć intensywny kolor, który buduje wnętrze i staje się elementem przyciągającym uwagę, ale równie dobrze można do wnętrza dobrać takie skrzydło, które wtopią się w pokój i nie będą zwracały zbyt dużo uwagi. Dobrym pomysłem będzie też nawiązanie kolorystyką drzwi do innych elementów wnętrza pokoju – np. do koloru framugi okien czy do stylu, w jakim zostało umeblowane całe mieszkanie. Dzięki temu cała aranżacja zostanie spięta w jedną klamrę stylową i będzie prezentować się spójnie oraz zwięźle.