Dziecięce turnieje szachowe – gdzie szukać informacji na ich temat? Jak zapisać dziecko na turniej szachowy?

Każdy rodzic chce, aby dziecko rozwijało się w wybranej przez siebie dziedzinie. Jeśli Twoja pociecha jest akurat zainteresowana szachami, z pewnością warto zapisać ją na turniej szachowy.

Gdzie znaleźć informacje o turnieju szachowym?

Jeśli Twoje dziecko poznało już podstawowe zasady gry w szachy, turniej szachowy będzie świetnym pomysłem. Nawet jeśli Twój syn czy cóka nie jest jeszcze mistrzem w swoim fachu, tym bardziej warto umożliwić mu uczestnictwo w takim turnieju. Jak jednak znaleźć informacje o rozgrywce szachowej dla dziecka?

Odpowiedź jest jak na dzisiejsze czasy dość oczywista: informacje o turniejach znajdziesz przede wszystkim w Internecie. Istnieją specjalne platformy internetowe, na których w osobnych zakładkach opisane są trwające lub planowane turnieje. Największe z nich to Lichess.org oraz Chess.org.

Oprócz Internetu dobrym źródłem informacji o planowanej rozgrywce może być także… szkoła Twojego dziecka. Być może właśnie w placówce edukacyjnej będzie rozegrany jakiś turniej? Dla początkującego gracza, taka rozgrywka może być początkiem pięknej przygody.

Zapisy na turniej szachowy dziecka – co musisz wiedzieć?

Istnieje kilka typów rozgrywek i warto dobrać je odpowiednio do charakteru dziecka. Turnieje szachowe dla dzieci omawia również artykuł na www.szachydladzieci.pl. W każdym ogłoszeniu o turnieju szachowym dla dzieci, powinny być wyszczególnione wszystkie informacje, które są kluczowe dla danej rozgrywki. Zasadniczo, turnieje dzielą się ze względu na czasu rozgrywek. Rozróżniamy trzy rodzaje rozgrywek: klasyczne, szybkie i błyskawiczne. W każdym z nich na rozegranie partii określany jest konkretny czas. Dokładne informacje o regulaminie i czasie rozgrywki określane są na turnieju, jednak w opisie wydarzenia, podstawowe elementy i czas na konkretne partie również muszą być umieszczone.

Większość turniejów jest również płatna i wymaga zapłacenia wpisowego. Wysokość wpisowego określana jest w opisie wydarzenia.

Co mogą dać Twojemu dziecku szachy?

Zarówno szachy, jak i turnieje szachowe to dobry sposób na rozwój. Szachy same w sobie dają mnóstwo możliwości ruchu i wzmagają zdolność do myślenia strategicznego i planowania. Stąd też szachy polecane są nawet dla małych dzieci, które dopiero uczą się pewnych zachowań i logicznego myślenia. To również gra, która wymaga skupienia. Koncentracja na jednej czynności pozwala dziecku stać się mniej chaotycznymi uszeregować swoje przyszłe cele.

Tak jak w przypadku każdej gry zespołowej, szachy pozwalają także na wyrobienie w dziecku ducha współpracy i zdrowej rywalizacji. Ponieważ szachy to gra z konkretnymi zasadami, uczą także uczciwości i sztuki dobrego wygrywania bądź przegrywania. Szczególnie turnieje szachowe, które odbywają się w duchu wzajemnego szacunku, pozwolą w Twoim dziecku wykształcić wartości, z których będzie zadowolone przez całe swoje życie.