Elektryczna mata grzejna – wady i zalety

Maty grzejne systematycznie wypierają tradycyjne systemy ogrzewania podłogowego, opartego na rurach doprowadzających ciepłą wodę. Rozwój technologii obejmujących odnawialne źródła energii tworzy doskonałe środowisko dla ogrzewania elektrycznego, które można z łatwością zamontować w lokalach mieszkalnych oraz domach jednorodzinnych. Przedstawiamy tutaj wady i zalety nowoczesnych mat elektrycznych, stosowanych jako podstawowy układ grzewczy w licznych nieruchomościach.

Zalety elektrycznej maty grzejnej

Pierwszą zaletę, jaką oferuje mata grzejna elektryczna, dostrzeżemy już na etapie montażu. W porównaniu z wodnym systemem ogrzewania podłogowego, mata grzejna nie wymaga dużych nakładów czasu i środków finansowych. Nie ma tu konieczności pokrycia całej instalacji betonową wylewką – wszystkie komponenty układa się bezpośrednio na podłożu, a następnie przykrywa panelami lub płytkami podłogowymi. Montaż maty grzejnej elektrycznej można przeprowadzić samodzielnie, jeśli posiadamy odrobinę zdolności manualnych i wykonamy niezbędne pomiary. Ogrzewanie podłogowe elektryczne za pośrednictwem maty grzejnej daje dużą dozę elastyczności przy wyborze rozmiaru, mocy i widełek cenowych. Bez problemu dopasujesz matę grzejną do specyficznych parametrów danej lokalizacji. Decydując się na montaż maty grzejnej, zyskujemy bezawaryjną instalację o doskonałej wydajności.

Omawiana tu technologia zapewnia równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu. Zapobiega tym samym niebezpiecznemu dla zdrowia wysuszaniu powietrza, a także ogranicza unoszenie się kurzu. Mata grzejna elektryczna wyróżnia się wysoką wydajnością – umożliwia szybkie nagrzanie całego pomieszczenia i utrzymanie zadanej temperatury. Można ją stosować w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego w łazience i kuchni pomoże uniknąć nieprzyjemnego chłodu glazury. W pozostałych pomieszczeniach mata grzejna stworzy optymalne warunki termiczne, poprawiając jakość snu i codziennego funkcjonowania.

Mata grzejna elektryczna – wady

Wady elektrycznych systemów ogrzewania podłogowego skupiają się wokół kosztów eksploatacyjnych. Rosnące ceny energii elektrycznej mogą rodzić obawy co do sensu montażu nowych urządzeń zużywających prąd. Maty grzejne potrzebują sporej dawki energii na rozgrzanie pomieszczenia, lecz ogólny bilans energetyczny prezentuje się tutaj bardzo korzystnie. Trudno mówić o wadach w przypadku technologii, dzięki której komfort, bezpieczeństwo i funkcjonalność osiąga zupełnie nowe poziomy. Stosowanie elektrycznej maty grzejnej jako systemu wspomagającego nie wywiera negatywnego wpływu na finanse gospodarstwa domowego. Co więcej, mata grzejna elektryczna świetnie działa w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, stając się wówczas darmowym źródłem ciepła.

Osoby poszukujące wysokiej jakości mat grzejnych powinny zapoznać się z propozycjami firmy Termofol, będącej najważniejszym producentem tego typu urządzeń w Polsce. Strona www.termofol.pl jest kopalnią wiedzy o efektywnych technologiach grzewczych, stosowanych w nowoczesnym, ekologicznym i ekonomicznym budownictwie.