ETF na złoto – jak wykorzystać instrument w swojej strategii inwestycyjnej

Od wielu lat inwestorzy i eksperci przekonują nas, że złoto jest inwestycją idealną na niepewne czasy, których terach doświadczamy. Z drugiej strony coraz częściej słyszy się o tym, że spośród wielu alternatywnych możliwości inwestowania ETF – fundusze notowane na giełdzie stanowią idealne rozwiązanie na walkę z inflacją. Dlaczego zatem nie połączyć tych dwóch rzeczy i nie inwestować w ETF na złoto?

Czym jest ETF na złoto?

ETF, czyli exchange-traded fund to niskokosztowa alternatywa w stosunku do funduszy inwestycyjnych, która jest emitowana z uwzględnieniem konkretnego celu inwestycyjnego – naśladowania bazowego produktu tak, by sam ETF wygenerował wynik finansowy możliwie jak najbardziej zbliżony do tego, co oferuje nam ten instrument bazowy.

I tak właśnie działa ETF złoto, który nie bez przyczyny cieszy się dużą popularnością. To fundusz otwarty, który podąża za rynkowymi zmianami ceny tego najpopularniejszego na świecie kruszcu. Jeśli więc na rynku towarowym złoto będzie coraz cenniejsze i jego wartość wzrośnie o 25%, nasza inwestycja w ETF na złoto również w teorii powinna podrożeć o 25%. Oczywiście pewne odchylenia nie są niczym nadzwyczajnym, jednak co do zasady wynik generowany przez ETF jest bardzo zbliżony do realiów produktu bazowego.

ETF na złoto – czy to dobry czas na inwestycje?

Nie da się ukryć, że już od kilkudziesięciu lat złoto jest bezpieczną przystanią, która zyskuje w niepewnych czasach. Nie bez przyczyny największe światowe gospodarki gromadzą rezerwy denominowane właśnie w tym kruszcu. Kolejny przykład na pozytywne oddziaływanie złota w trudnych czasach możemy podać, bazując na konflikcie za naszą wschodnią granicą. Już pierwszego dnia inwazji złoto, a także ETFy na złoto podrożały znacznie.

Napięta sytuacja geopolityczna i galopująca inflacja, która nie daje nam spokoju może doprowadzić do tego, że cena złota w najbliższym roku wzrośnie nawet do 3000 USD/oz, co bezpośrednio wpłynie także na notowania wszelkich funduszy notowanych na giełdzie powiązanych z tym kruszcem.

Odpowiadając więc na pytanie – tak, to dobry czas na inwestycje. Pamiętajmy jednak, by dobrze przeanalizować swoje potrzeby inwestycyjne, apetyt na ryzyko (złoto choć stabilne, notuje w pewnych momentach spore wahania) oraz horyzont czasowy. Nigdy nie podejmujmy pochopnych decyzji inwestycyjnych i zawsze kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. 

Jak kupić ETF na złoto?

Czy zakup funduszy notowanych na giełdzie opartych na złocie jest skomplikowanym procesem? W żadnym wypadku, o ile zdecydowaliśmy się już na ofertę brokera i wypełniliśmy wszelkie formalności związane z otwarciem konta inwestycyjnego. W takim wypadku zakup ETF na złoto ogranicza się jedynie do złożenia zlecenia zakupu konkretnego funduszu ETF.

Pamiętajmy jednak, że szeroka oferta ETF sprawia, że nasz wybór powinien być dokonany z uwzględnieniem wielu czynników, takich jak apetyt na ryzyko, wielkość ETF, charakterystyka emitenta, horyzont czasowy inwestycji i tym podobne. Jeśli jednak doskonale wiemy, że to właśnie ETF na złoto powinien znaleźć się w naszym portfolio, proces zakupu ograniczy się do kilku kliknięć, które wykonamy z poziomu kanapy we własnym salonie.