Filmy o finansach, które warto obejrzeć

Pieniądze od wieków budzą emocje i do czerwoności rozgrzewają zarówno umysły inwestorów, jak i codzienność zwykłych ludzi. Finanse potrafią doprowadzić ludzi do różnych stanów – dać zarówno szczęście, jak i rozpacz. Nic dziwnego, że powstało o nich tyle filmów i produkcji. Które z nich są najbardziej godne polecania?

Filmy o finansach i maklerach giełdowych z Wall Street

Wall Street i funkcjonująca przy niej giełda na dobre rozgościła się w potocznej świadomości. To krach na Wall Street w 1929 roku był przez wielu wskazywany jako początek, a przynajmniej zwiastun Wielkiego Kryzysu. To tutaj przelewały się wielkie pieniądze i ludzkie tragedie. Filmy o Wall Street przeszły do historii i warto je obejrzeć. Większość z nich dostępna jest za darmo w Internecie. Jak legalnie oglądać filmy w internecie radzi hotmoney.pl – dzięki informacjom, dostępnym na stronie będziesz mógł poszerzyć swoją wiedzę o finansach i historiach związanych z giełdą.

Jednymi z najbardziej uznanych filmów  o Wall Street bez wątpienia są:

  • „Wall Street” – to film z 1987 roku w reżyserii Oliviera Stone’a. Opowiada o „rekinie giełdy”, Gordonie Gekko, dla którego przepych i życie na szczycie to codzienność. W jego życiu pojawia się młody i nieopierzony bankier, który łatwo ulega sposobowi życia Gordona i szybko porzuca skrupuły i swoje własne sumienie, aby rozpocząć wystawne życie. To film o żądzy pieniądza i wszystkim, co jest z nim związane.
  • „Wilk z Wall Street” – to z kolei kino przedstawiające Wall Street jako ucieleśnienie amerykańskiego snu, w którym wszystko jest możliwe. To historia niezwykle zdolnego brokera, który szybko osiągnął drogę na szczyt, czym wzbudził zainteresowanie FBI. Jest to film z 2013 roku, mityzujący nieco głównego bohatera wymykającego się prawu na wzór uciekających przestępców w rodzaju Bonnie i Clyde’a.

Dokumenty o światowych rynkach finansowych

To, co dzieje się na rynkach finansowych to niejednokrotnie cały wszechświat różnego rodzaju mechanizmów, które powodować mogą na przykład krach na giełdzie. O złożoności tych zjawisk mówią filmy dokumentalne. Są co najmniej dwie pordukcje, które warto obejrzeć.

  • „Inside Job” – to dokument z 2010 roku, który powstał dwa lata po kryzysie z 2008 roku. W filmie możemy prześledzić przyczyny załamania się rynku. Dokument wskazuje na potęgę instytucji finansowych i ogromną korupcję, która doprowadziła do krachu.
  • „Ścigając Madoffa” to dokument z nutką thrillera. Opowiada o powolnym odkrywaniu imperium finansowego Berniego Madoffa, byłego szefa nowojorskiej giełdy. O nieścisłościach i gigantycznych wręcz przekrętach, którymi nikt nie chciał się zająć, lub też na które nikt nie wpadł (Madoff był bardzo sprytny), opowiada śledczy finansowy Henry Markpols. Film trzyma widzów w napięciu do końca/

Inne filmy o bogactwie i finansach

Oprócz filmów poruszających tematy giełdowe, jest również kilka produkcji, opowiadających o losach ludzi, których życiem rządzą wielkie namiętności i pieniądze. Wśród wartych obejrzenia produkcji znajdują się:

  • „Wielki Gatsby” –  to oparta na kultowej powieści Francissa Scotta Fitzgeralda produkcja o życiu bogatego maklera giełdowego, który pewnego dnia spotyka swoją wielką miłość;
  • „Titanic” – wybór ten może wydawać się kontrowersyjny, ale historię o tonącym statku możemy potraktować również jako opowieść o miłości, w której różnice klasowe nie mają znaczenia. To historia o uczuciu dwójki ludzi z kompletnie innych światów – bogatej Rose i utalentowanego biedaka Jack’a.