Flaga na każdą okazję

Można by powiedzieć, że świat flag jest mało zbadanym, dopóki człowiek się tym nie interesuje. Ale, kiedy już zacznie, to okazuje się, że to równie ciekawe zjawisko, różnorodne, bogate w szczegóły, jak każde inne. Flagi mogą być państwowe lub kościelne, mieć drzewce lub inne wykończenia, posiadać różne rozmiary, do tego stopnia, że zmieszczą się na biurku, jak i zawisną na specjalnym mocowaniu. Do tego jeszcze różnego rodzaju tkaniny mogą decydować o ich jakości. Jednym słowem od wyboru do koloru. Nie ma w tym zakresie większych ograniczeń, szczególnie związanych z tym, co taka flaga mogłaby zawierać.

Szukając odpowiedniej flagi, spotkamy się z bardzo ciekawymi ofertami. Prawdę mówiąc, w zależności od tego, gdzie więcej spędzamy czasu, możemy ją wykorzystać. Jeżeli naszym domem jest samochód, spędzamy za kółkiem większość doby lub czasu pracy, to są sposoby, aby mała flaga powiewała z naszego samochodu. Jeżeli z kolei – jak to się mówi – spędzamy czas poza lądem, to i tutaj sprzedawcy zaoferują nam odpowiednie rozwiązania. I to takie, które rzadko są używane w miastach i miasteczkach. A jeżeli nasz czas liczymy od manifestacji do kolejnego pochodu, nie będziemy narzekać. Zatem – jeżeli o to chodzi – na każdą okazję znajdzie się odpowiednia flaga.

Flaga powszechnie używana

Mogłoby się wydawać, że kolorystyka i tematyka flag to sprawa raczej zamknięta. Bo najczęściej, powszechnie, używane są flagi państwowe, związane ze świętami, ważnymi rocznicami. Wtedy powiewają z różnych stron i gdziekolwiek człowiek się nie obejrzy, tam je znajdzie. Poza nimi – chyba jeszcze flagi poszczególnych samorządów – gminnych, powiatowych, czy wojewódzkich – mogą być równie powszechnie stosowane. Ale tutaj dużo zależy już od kultury danego regionu. Jeżeli kładzie się na to nacisk, to ich barwy są szybciej rozpoznawalne. Jeżeli nie – to w powszechnym odbiorze popularne będą jedynie państwowe.

Flaga mniejszych zgromadzeń

Jednak i ten opis nie zamyka całej palety możliwości. Ponieważ w tej hierarchii popularności, znajdują się flagi wszelkiego rodzaju mniejszych zgromadzeń. Mogą to być zgromadzenia polityczne, harcerskie, wszelkich stowarzyszeń, jak również – bardzo popularne – sportowe. Wszystkie one nie są już tak ujednolicone, jak te, wymieniane w poprzednich akapitach. I tak, jak flaga państwowa wyróżnia się na tle innych krajów, tak flaga klubu sportowego musi wyróżniać się na tle pozostałych. Nie będzie może aż tak rozpoznawalna, jak flaga Polski, ale w swoim środowisku na pewno będzie znana i hołubiona.

Nie ma ograniczeń

Nie ma więc żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o wybór flagi. Owszem, nie wszystkie rozpoznamy od razu, nie zawsze będziemy wiedzieli, co one symbolizują, ale warto wiedzieć, że każdy na własny użytek może sobie coś takiego sprawić.