Flagi państwowe – czy tylko na jedną okazję?

Flagi państwowe kojarzą się nam najczęściej z dużymi uroczystościami. Mają one przeważnie charakter państwowy lub – rzadziej – religijny. W tym pierwszym przypadku wszystkim się będą kojarzyły z barwami biało-czerwonymi. W drugiej z kolei odsłonie – mogą one przybierać inne barwy, najczęściej, związane z symboliką papieską. Jednak możemy je spotkać przy okazji różnych innych wydarzeń – niekoniecznie świąt. Chociaż, jak się za chwilę okaże – tak, czy siak, będą one i tak występowały w naszym otoczeniu przy okazji ważnych wydarzeń.

Szczególnie flagi państwowe mamy tutaj na myśli. Bo, jeżeli dobrze się przyjrzymy, w jaki sposób są one wykorzystywane, to właściwie należałoby dojść do wniosku, że ich ekspozycja ma miejsce podczas ważnych wydarzeń. I to niekoniecznie o formacie ogólnopolskim, ale również lokalnym. I nawet jeżeli pojawiają się o wiele częściej podczas oficjalnych świąt i jest wtedy wokół nich prowadzona pewna narracja, to jednak wykorzystywane są nie tylko w ten sposób.

Flagi państwowe na wydarzeniach sportowych

Ciekawym zjawiskiem niewątpliwie są właśnie te pomniejsze wydarzenia. Okazuje się, że nie zawsze mają one charakter tak wzniosły, a pomimo tego, nadają jednak pewnej doniosłości. Weźmy na przykład wszelkiego rodzaju zawody sportowe. Szczególnie te, gdzie występuje reprezentacja narodowa. Owszem, przed każdym jej meczem, grany i śpiewany jest hymn kraju, zatem nikogo nie dziwi, że pojawienie się tam flagi państwowej nie jest żadnym zaskoczeniem. Ale, jak wiadomo, jest to tylko ten jeden moment, kiedy ich obecność jest uzasadniona. Z doświadczenie jednak wiemy, że przecież po hymnie nikt flag nie chowa. Przeciwnie rozwiewają one podczas całych zawodów, a jeżeli reprezentanci uzyskują jeszcze do tego świetne wyniki, to same flagi podbijają pewnego rodzaju dumę narodową, radość z osiąganych sukcesów.

Lokalne wydarzenia

Pojawiają się one również podczas wydarzeń lokalnych. Tutaj też należałoby zrobić rozróżnienie, ponieważ jeżeli mniejsze, lokalne społeczności posiadają własne flagi, to na pewno będziemy mieli z nimi do czynienia. Co nie zmienia faktu, że pojawiają się również flagi państwowe. Szczególnie na takich wydarzeniach, jak dni miasta, czy dożynki. Ich celem zdaje się jest podniesienie rangi konkretnej, lokalnej imprezy. W ten sposób można odnieść wrażenie, że ich obecność przypomina wszystkim, że ta konkretna społeczność jest częścią większej całości.

Poza granicami kraju

Ciekawe jest również to, że flagi znajdziemy również w relacjach z innych krajów, gdzie żyją lub wypoczywają rodacy. Wtedy – albo służą one podkreśleniu tego, że korzenie danej osoby, sięgają konkretnego kraju. A czasami służą identyfikacji. Podkreślaniu własnej tożsamości nie tylko państwowej, ale też kulturowej, a może nawet religijnej.