Jak biletomaty mobilne ułatwiają podróż w czasie pandemii?

Biletomaty to urządzenia, które w ciągu ostatnich lat zdążyły się już dość mocno zadomowić w naszym otoczeniu. Są prawdziwym wsparciem w podróży, gdy korzysta się z różnych środków transportu i nie inaczej jest teraz, w czasie trwającej pandemii. W czym konkretnie pomagają biletomaty?

Czym są biletomaty?

Urządzenia, jakimi są biletomaty, z pewnością kojarzy większość z nas. Coraz częściej można je spotkać na ulicach miast, przystankach i dworcach, a także bezpośrednio w pojazdach komunikacji zbiorowej. Ich najważniejszym zadaniem jest umożliwienie zakupu biletu, potrzebnego do podróży, bez konieczności udawania się do specjalnych punktów sprzedaży – kiosków i kas biletowych. Za pomocą biletomatu umożliwia się przejazd autobusem, tramwajem czy pociągiem. Ich potencjał jest oczywiście znacznie szerszy, a szczególnie teraz, w trakcie pandemii koronawirusa ma to ogromne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa.

Biletomaty umożliwiają szybki zakup biletów bez gotówki

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest fakt, iż  biletomaty mobilne umożliwiają płatność bezgotówkową i podobnie wygląda to w przypadku urządzeń stacjonarnych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zarażenia, poprzez wymianę pieniędzy. Najczęściej płaci się po prostu kartą, co jest bardzo łatwe, ponieważ wystarczy ją tylko przyłożyć do czytnika. Nie ma nawet konieczności spisywania PIN-u, z racji tego, że pieniądze w odliczonej kwocie pobierane są automatycznie. W ten sposób można kupić zarówno bilety papierowe, jak i elektroniczne, które potem dostępne są na specjalnej karcie miejskiej. Oczywiście biletomaty umożliwiają też zapłatę gotówką, jednak w obecnych czasach, staramy się tego unikać.

Biletomaty rozładowują kolejki

Im więcej biletomatów, tym szybciej kupi się bilet i tym mniejsze kolejki będą się z tym wiązać. Pasażerowie mogą sami wybrać jaką formę zakupu wolą, dzięki czemu rozładują się tłumy oczekujących. Oczywiście nie da się w ten sposób całkowicie pozbyć kolejek, nie będą one jednak tak długie i przepełnione ludźmi, a w ten sposób zmniejszy się ryzyko kontaktu z osobami zarażonymi do minimum.

Biletomaty są proste w obsłudze

Korzystanie z biletomatów jest instynktowne. Tak naprawdę wystarczy tylko czytać, co wyświetla się na ekranie i wykonywać czynności zgodne z instrukcjami, jakie się pojawiają. W ten sposób każdy może z nich skorzystać, nawet osoby starsze, niekoniecznie obeznane z elektroniką. Co więcej, zakup biletu odbywa się błyskawicznie – wybiera się konkretną ofertę, sposób płatności, a na końcu realizuje się zamówienie. Doceniają to szczególnie osoby młodsze, którym zależy na czasie. W przypadku starszych pasażerów realizacja sprzedaży może być nieco dłuższa, ale jest to kwestią przyzwyczajenia i obeznania się ze sprzętem.

Jak bezpiecznie korzystać z biletomatów w czasie pandemii?

Jedyne zastrzeżenie, jakie można mieć do biletomatów, to fakt, iż codziennie korzystają z nich setki ludzi. To urządzenia dotykowe, więc pojawiają się pewne wątpliwości jeżeli chodzi o zachowanie higieny. Biletomaty są regularnie dezynfekowane, jednak następuje to w określonych odstępach czasu, pomiędzy którymi wciąż odbywa się napływ pasażerów. Dlatego, aby zachować pełnię bezpieczeństwa, zaleca się skorzystać z dodatkowych środków ochrony i dezynfekować dłonie zarówno przed jak i po skorzystaniu z urządzenia.