Jak często ozonować klimatyzację? Ile kosztuje ozonowanie klimatyzacji?

Jeśli posiadasz klimatyzację, z pewnością co jakiś czas możesz odczuwać dyskomfort związany z jej użytkowaniem. Drapanie w gardle spowodowane zbyt suchym powietrzem, czy nieprzyjemny zapach w samochodzie to niewątpliwie oznaki, że musisz oczyścić klimatyzację.

Co to jest ozonowanie klimatyzacji?

Ozonowanie to metoda czyszczenia, polegająca na wprowadzeniu do wnętrza samochodu ozonu – cząsteczki trójatomowego tlenu, która ma silne właściwości dezynfekujące. Samo ozonowanie stosuje się również do dezynfekcji mieszkań i daje ono bardzo dobre efekty, ponieważ zabija wszelkie wirusy, bakterie i grzyby, które znajdują się w pomieszczeniu nawet od wielu lat.

Tak też dzieje się w przypadku ozonowania klimatyzacji. Odbywa się ona za pomocą generatora ozonu, który wstawia się do wnętrza samochodu na około 15 minut.  Klimatyzację w tym czasie  należy ustawić na najniższą temperaturą przy maksymalnej mocy dmuchawy. Jednocześnie wszystkie klatki wentylacyjne w samochodzie powinny być otwarte.

Po ozonowaniu należy otworzyć wszystkie drzwi i poczekać, aż samochód się wywietrzy.

Jak często należy ozonować klimatyzację?

Jeśli chodzi o częstotliwość ozonowania, zdania są różne i częstotliwość ostatecznie zależy od tego, w jakim stanie jest nasza klimatyzacja. W przypadku częstego użytkowania, a także jeśli na przykład palimy w samochodzie, zaleca się ozonowanie klimatyzacji co trzy miesiące. Jak często przeprowadzać ozonowanie klimatyzacji podpowiada też MotoStyle.

Należy podkreślić, że czyszczenie klimatyzacji jest bardzo ważne dla naszego zdrowia, i warto zadbać o to, aby było wykonywane w sposób dokładny i poprawny. Jest to szczególnie ważne, jeśli w samochodzie panuje duża wilgotność, co może być przyczyną powstawania we wnętrzu klimatyzacji różnego rodzaju grzybów i drobnoustrojów.  Jak by na to nie patrzeć, klimatyzacja w pewnym sensie tworzy powietrze, którym oddychamy, warto więc, aby było ono czyste i zdrowe dla naszego organizmu.

Ile kosztuje ozonowanie klimatyzacji?

Ozonowanie lub samo odgrzybianie klimatyzacji nie jest bardzo kosztowne, zależy jednak od wielu czynników. Warto zaznaczyć, że są różne rodzaje odgrzybiania klimatyzacji, i często można to zrobić samodzielnie, na przykład za pomocą specjalnej pianki, która kosztuje około 20 złotych. Taka metoda jest jednak stosunkowo najmniej skuteczna, a jej dokładność zależy od naszych manualnych zdolności, ponadto chemia użyta do czyszczenia klimatyzacji utrzymuje się w samochodzie jeszcze przez kilka dni.

Odgrzybianie klimatyzacji ozonem to natomiast dużo skuteczniejsza i dokładniejsza metoda czyszczenia. Koszt samego odgrzybiania ozonem to cena około 50 złotych, natomiast za ozonowanie całego samochodu będziesz musiał zapłacić około 70 złotych.

Oprócz czyszczenia klimatyzacji warto również od czasu do czasu zrobić jej przegląd – pełna usługa, razem z odgrzybianiem i uzupełnianiem np. płynu chłodzącego to koszt ok. 150 zł.