Jak dbać o ozonator, by cieszyć się nim jak najdłużej?

Planujesz zakup ozonatora do domu albo do firmy? A może już korzystasz z oczyszczającej siły ozonu? Pamiętaj, że wytwornica ozonu, jak każde inne urządzenie, czasem może się psuć – zwłaszcza jeśli nie jest użytkowana w poprawny sposób. Podpowiadamy, w jaki sposób dbać o generator ozonu, aby działał bezawaryjnie przez długie lata. Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Poprawne używanie ozonatora na co dzień

Ozon (tritlen, O3) jest gazem, który naturalnie występuje w atmosferze. Powstaje z tlenu (ditlenu, O2), który w wyniku wyładowań elektrycznych rozpada się i ponownie łączy – tym razem nie w pary, ale po 3 cząsteczki. Na tej samej zasadzie działają ozonatory. Urządzenia nie wykorzystują zbiorników z ozonem (który w dużym stężeniu jest wybuchowy), ale w bezpieczny sposób wytwarzają gaz z tlenu znajdującego się w otoczeniu. We wnętrzu urządzenia znajduje się generator, na którym dochodzi do wyładowań koronowych; do jego zasilania potrzebny jest prąd.

Wytwornica ozonu jest urządzeniem elektrycznym, toteż należy się z nią obchodzić jak z innymi sprzętami zasilanymi w ten sposób. Przede wszystkim należy unikać zachlapania, zamoczenia. Bardzo ważne jest, by w trakcie pracy ozonatora nie zasłaniać otworów w obudowie, by nie blokować przepływu powietrza i w związku z tym poboru tlenu z otoczenia. Poza tym ozonatory nie są szczególnie wymagające. Ich obsługa jest prosta, a użytkownicy nie muszą wykonywać żadnych czynności konserwacyjnych samodzielnie. Natomiast raz na rok warto wykonać fachowy przegląd.

Regularny serwis ozonatora to podstawa

Podczas serwisu ozonatora specjalista rozmontowuje urządzenie i dokładnie je czyści. Sprawdza też działanie układu zasilania i w razie potrzeby usuwa usterki. Powtarzające się cykle wyładowań na płytkach generatora prowadzą do nieuchronnego zużycia elementu, który w związku z tym raz na jakiś czas trzeba wymieniać. Dlatego kontrola zużycia i ewentualna wymiana płytek to podstawowa czynność podczas serwisu, któremu najlepiej jest poddawać ozonator przynajmniej raz do roku.

Sumienne przestrzeganie terminów serwisu ozonatora niekiedy niesie ze sobą więcej korzyści. Decydując się na regularne wykonywanie przeglądów, klienci firmy Bitom zyskują dożywotnią gwarancję na zakupione generatory. A to oznacza, że właściciele tych urządzeń płacą wyłącznie za prace konserwacyjne. W razie jakichkolwiek awarii naprawy wykonywane są bezpłatnie. Firma specjalizuje się w produkcji własnych ozonatorów, ale świadczy też usługi z zakresu konserwacji i serwisu urządzeń innych marek dostępnych na rynku. Zlecone usługi realizowane są najczęściej w ciągu 24 godzin.