Jak naprawić uszkodzoną biżuterię?

Biżuteria oprócz wartości materialnej wiąże się przede wszystkim z ogromną wartością sentymentalną. Obok uszkodzenia ważnej pamiątki trudno przejść obojętnie. Samodzielna naprawa często kończy się dużym rozczarowaniem. Naprawę ważnych dla nas pierścionków, łańcuszków czy innych elementów biżuteryjnych zaleca się oddawać w ręce sprawdzonych i doświadczonych złotników. Doświadczony jubiler pomoże nam naprawić ważne dla nas pamiątki, a także przyczyni się do odświeżenia ich wyglądu.

Jaki jest zakres prac złotnika?

Profesjonalne pracownie jubilerskie wykonują wiele rodzajów prac naprawczych. Doświadczeni złotnicy potrafią zmniejszyć/powiększyć pierścionek czy obrączkę, zlutować pourywane łańcuszki i bransoletki, a także naprawić uszkodzone elementy w kolczykach, oczka w pierścionkach. Do profesjonalnego salonu można udać się także w celu wymiany kamienia w pierścionku na nowy. Złotnik pomoże nam również wtedy, gdy grawer, na noszonej przez nas biżuterii, wytrze się lub zamaże.

Kiedy warto naprawiać zniszczoną biżuterię?

Naprawę kosztowności warto zlecić zawsze, gdy czujemy szczególne przywiązanie do uszkodzonej rzeczy. Biżuterię, która przywołuje dobre wspomnienia, kojarzy się z osobami bliskimi sercu, polecamy naprawiać, nie zwracając uwagi na koszty. Do kategorii kosztowności, które warto naprawiać, zaliczane są przede wszystkim: pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne, biżuteria przekazywana z pokolenia na pokolenie, a także produkty jubilerskie, które otrzymaliśmy od osób, bliskich naszemu sercu.

Naprawa biżuterii Kraków

Ile kosztuje naprawa biżuterii?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, poleca się, najpierw oddać zniszczony produkt do wyceny. Usługa, jaką jest naprawa biżuterii Kraków, będzie możliwa po akceptacji kosztów naprawy przez zlecającego. Na cenę naprawy składa się przede wszystkim ilość pracy koniecznej do wykonania podczas naprawy, a także wartość naprawianego wyrobu jubilerskiego. Warto wiedzieć, że naprawa kosztowności ze złota będzie droższa od reperowania wyrobów ze srebra. Najczęstsze i jednocześnie najtańsze naprawy związane są z lutowaniem urwanych bransoletek i łańcuszków. Bardziej skomplikowane naprawy wiążą się ze zwiększonymi kosztami naprawy. 

Ile trwa naprawa biżuterii?

Proces renowacji biżuterii wymaga bardzo wiele staranności. W związku z tym naprawa biżuterii trwa najczęściej kilka dni roboczych. Oczywiście niektóre poprawki można wykonać na poczekaniu, jednak zależy to od zdolności i doświadczenia jubilera. Przed zleceniem prac, warto poprosić o wycenę i szczegółowo ustalić zakres wykonywanych prac. Dzięki temu złotnik ma szansę dokładnie oszacować ilość czasu potrzebną do wykonania zlecenia.

Co zrobić z biżuterią, gdy nie da się jej naprawić?

Zdarza się, że mimo największych chęci jubilera, biżuteria nie nadaje się do naprawy. W takiej sytuacji możliwe jest przetopienie starego produktu i wykorzystanie materiału do zrobienia zupełnie nowego wyrobu jubilerskiego.