Jak optymalnie urządzić pokój dla dwójki dzieci?

Jako rodzice chcemy zapewnić naszym dzieciom komfortową przestrzeń, osobny pokój, który stanie się ich własnym kątem – do odpoczynku, nauki i zabawy. Kiedy jednak w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko, nasze możliwości są często ograniczone przez wielkość mieszkania i w jednym pokoju musi znaleźć się miejsce dla dwójki dzieci. Jak zaaranżować taki pokój, by odpowiadał potrzebom rodzeństwa? Czy możliwe jest zapewnienie prywatności i podkreślenie indywidualności każdego z dzieci we wspólnej przestrzeni?

Praktyczne rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić miejsce

Projekt pokoju dziecięcego musi zawierać rozwiązania, które zapewnią wygodne miejsce do spania, miejsce do nauki, ale też możliwość zabawy i rozwijania swoich zainteresowań. Podobnie jest w przypadku urządzania pokoju dla dwójki – sprawę komplikuję jednak fakt, że w pomieszczeniu o stosunkowo niewielkim metrażu musimy wygospodarować miejsce na dwa łóżka, dwa biurka, a także możliwość przechowywania dwukrotnie większej ilości rzeczy – każde z dzieci ma przecież swoje ubrania, przybory szkole, książki czy zabawki. Na szczęście producenci mebli dla dzieci doskonale zdają sobie sprawę z powszechności problemów z brakiem miejsca w mieszkaniu i oferują rozwiązania dopasowane do oczekiwań klientów. To meble, które są w pełni funkcjonalne i wyróżniają się stylowym i wyjątkowym designem, a jednocześnie pozwalają jednak na optymalne umeblowanie pomieszczenia. Po jakie rozwiązania warto więc sięgać, by zaoszczędzić miejsce, urządzając pokój dla rodzeństwa?

Wielofunkcyjność, czyli sposób na urządzenie małego pokoju

Znalezienie miejsca na wszystkie potrzebne meble dla dwójki dzieci w jednym pokoju nie jest łatwym zadaniem – warto więc stawiać na rozwiązania, które pełnią więcej niż jedną funkcję. Te często niestandardowe projekty pozwalają na wprowadzenie do wnętrza wygody i funkcjonalności, bez zabierania cennej powierzchni podłogi. To ważne, ponieważ planując wystrój, często skupiamy się przede wszystkim na tym, jakie możliwości w zakresie doboru mebli dają nam wymiary pokoju – rzadko jednak uwzględniamy w tych planach również wysokość pokoju. Jeśli jednak zdecydujemy się na wprowadzenie kolejnego poziomu do urządzanego pomieszczenia, stojące przed nami zadanie stanie się zdecydowanie łatwiejsze. Jak to jednak zrobić?

Z pomocą przychodzą tu przede wszystkim łóżka na antresoli i drewniane łóżka piętrowe od Nizio Home. W pierwszym przypadku zyskujemy jeden mebel, który przy zajęciu dokładnie takiej samej ilości miejsca, jak łóżko pojedyncze, oferuje w pełni komfortowe miejsce do spania dla dwójki dzieci – zaoszczędzoną w ten sposób przestrzeń możemy wykorzystać, by stworzyć wygodny kąt do nauki lub zostawić maluchom więcej miejsca do zabawy. Jeśli zaś chodzi o pojedyncze łóżka na podwyższonym stelażu – zostawiają sporo miejsca, które możemy przeznaczyć na kąt zabaw, ale też wypełnić biurkiem czy dodatkowymi rozwiązaniami pozwalającymi na przechowywanie. W połączeniu z dekoracjami podkreślającymi indywidualny charakter każdej z wydzielonych w ten sposób części, w ramach jednego pomieszczenia możemy stworzyć osobne strefy dla każdego z dzieci zapewniające nie tylko wygodę, ale i odrobinę prywatności.

Oczywiście jeśli chodzi o szczegóły aranżacji i styl wystroju, dekoracje należy dobierać pod kątem wieku i zainteresowań dzieci – w takich projektach świetnie sprawdzają się neutralne, delikatne barwy, na tle których każde z rodzeństwa może wyeksponować ważne dla siebie dodatki. Połączenie pięknego stylu i rozwiązań tworzonych z myślą o potrzebach dwójki dzieci sprawi, że nawet mały pokój bez trudu przemienimy w komfortową przestrzeń dla naszych dzieci.