Jak palić świeczki sojowe?

Widok zapalonej świeczki budzi zachwyt wśród wielu osób, dlatego cieszą się one tak dużą popularnością. Dobrym wyborem okazują się świeczki sojowe, których największą zaletę stanowi to, że są ekologiczne. Do ich produkcji wykorzystuje się wysokiej jakości wosk sojowy oraz olejki eteryczne. Mają one nie tylko dobry wpływ na środowisko, ale również ładnie pachną i pięknie oświetlają pomieszczenie. W artykule podpowiadamy, jak palić świeczki sojowe.

Przestrzeganie kilku zasad pozwoli przez długi czas cieszyć się ładnym płomieniem świeczki. Przede wszystkim należy zadbać o jej odpowiednie przechowywanie, zarówno wtedy, gdy jest zapalona, jak i w momencie, kiedy nie jest używana. Zgaszona powinna stać w miejscu, gdzie panuje temperatura pokojowa, najlepiej w cieniu. Światło słoneczne czy wysoka temperatura innego pochodzenia może spowodować odkształcenie oraz odbarwienie wosku. Gdy świeczka jest zapalona, również nie powinno się jej trzymać blisko okna. Jest to bowiem przestrzeń, gdzie często wieje wiatr, który szkodzi palącej się świeczce, ponieważ sprawia, że szybciej się ona wypala. Ustawiając produkt, weź pod uwagę również bezpieczeństwo. Zapalona świeczka nie powinna znajdować się w pobliżu łatwopalnych przedmiotów czy różnych materiałów, a także w zasięgu dzieci.

Długość knota i czas palenia się świeczki

Aby jak najdłużej cieszyć się świeczką sojową, należy zadbać o odpowiednią długość knota, o czym mówi pracownik ekologicznego sklepu internetowego Ekoloco: “Knot świeczki powinien wystawać nad taflę wosku o ok. 3-4 mm. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu płomień utrzymujący się na knocie ma dostęp do wosku i świeczka ładnie się pali. Zbyt długi knot sprawi, że płomień nie będzie się palił równomiernie. Z tego powodu warto go skrócić, co zapewni ładny, niemigoczący obraz. Ta zasada sprawdza się przede wszystkim w przypadku knotów drewnianych, ale warto tak postępować również przy knotach bawełnianych”.

Duże znaczenie ma też czas palenia się świeczki sojowej. Nie powinien przekraczać 4 godzin, ale warto uważać również na to, aby produkt nie palił się krócej niż 3 godziny. Zbyt długi czas może spowodować roztopienie się wosku oraz szybkie wyparowanie znajdujących się w świeczce olejków. Aby cieszyć się nimi przez długi czas, należy uważać na długość jednorazowego palenia się produktu. Zbyt krótki czas prowadzi do zostawania wosku na ściankach.

Korzystając ze świeczki sojowej czy innego artykułu wykorzystującego ogień, zwracaj szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Płomień bardzo ładnie wygląda i pachnie, ale może być niebezpieczny. Z tego powodu należy ograniczać dostęp dzieci do świeczki oraz usuwać z jej otoczenia wszelkie przedmioty, które mogłyby się szybko zapalić. Warto zadbać również o to, aby świeczka była ustawiana na odpowiedniej podkładce. Dzięki temu podłoże nie ulegnie zniszczeniu.