Jak sprawnie przeprowadzić rekrutację pracowników z Europy Wschodniej?

Pracownicy z Europy Wschodniej to często specjaliści, którzy poszukują w Polsce gwarancji stabilnego zatrudnienia oraz dobrych zarobków. Z tego względu są cenni dla polskich przedsiębiorców, którym wciąż pracuje rąk do pracy. Przeprowadzenie rekrutacji pracowników nie jest jednak łatwym zadaniem – a przeprowadzenie jej sprawnie i szybko może być niemożliwe bez skorzystania z usług firmy zewnętrznej.

Formalności, które są niezbędne do zatrudnienia pracownika ze Wschodu

Aby móc legalnie zatrudnić pracowników z Europy Wschodniej, należy dopełnić kilku formalności. Na początku warto wspomnieć, że zatrudnienie legalne jest jedyną możliwą opcją, jeśli pracodawca nie chce narazić się na konsekwencje: karę grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 3.

Możliwości jest kilka: powierzenie pracy na podstawie oświadczenia, pozyskanie zezwolenia na pracę, uzyskanie zezwolenia na pobyt stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Niezbędne jest również zarejestrowanie pracownika w Powiatowym Urzędzie Pracy oraz przekazanie oświadczenia, które następnie zostanie złożone w placówce dyplomatyczno-konsularnej.

Jednak zanim dojdzie do etapu zatrudnienia, niezbędne jest przeprowadzenie rekrutacji. To część, która wymaga od pracodawcy znacznego zaangażowania. Sprawa może być utrudniona, jeśli potencjalni pracownicy nie porozumiewają się w języku polskim w wystarczającym stopniu. W jaki sposób przeprowadzić wówczas sprawną rekrutację pracowników z Ukrainy lub Białorusi?

Rekrutacja pracowników ze Wschodu z pomocą agencji pracy

Choć procedury zatrudnienia zostały uproszczone, na rynku pracy pojawiła się znaczna konkurencja. Stąd znalezienie specjalistów z Europy Wschodniej nie jest łatwym zadaniem. Co więcej, przedsiębiorcy, którzy nie narzekają na brak pracy, a którym brakuje rąk, które mogłyby tę pracę wykonywać, z pewnością wolą poświęcić czas na realizowanie zadań niż na przeprowadzanie rekrutacji. Stąd dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług agencji pracy, która zajmie się rekrutacją oraz zatrudnieniem pracowników od A do Z.

Na czym to polega? Przedsiębiorca, który poszukuje pracowników, przedstawia jedynie swoje potrzeby, dotyczące liczby pracowników i kwalifikacji, które powinni posiadać. Określa również warunki zatrudnienia. Na tej podstawie agencja pracy szuka pracowników, którzy spełniają określone wymagania. W przeciwieństwie do przedsiębiorstw, które zajmują się sprawami innymi niż rekrutacja, mają więcej możliwości: nowoczesne narzędzia rekrutacyjne, możliwość uczestniczenia w targach pracy, a także znajomości wśród podmiotów branżowych. Dzięki temu agencja zatrudnienia wyszukuje idealnych kandydatów oraz przeprowadza cały proces rekrutacyjny. Pracodawca nie musi wówczas dopełnić żadnych innych formalności: wszystkie, począwszy od rekrutacji, przez proces legalnego zatrudnienia aż po obsługę kadrowo-płacową leżą po stronie agencji.

Sprawna rekrutacja pracowników z Ukrainy i Białorusi

W pozyskiwaniu pracowników z Europy Wschodniej specjalizuje się agencja zatrudnienia PD Solidbud. Korzystając z pomocy specjalistów, przedsiębiorca nie tylko oszczędza czas, ale ma również pewność, że proces rekrutacji odbędzie się sprawnie oraz z zachowaniem wszelkich niezbędnych formalności. Również nieznajomość języka nie stanowi wówczas problemu – jeśli będzie taka potrzeba, agencja wyszuka kandydatów, którzy porozumiewają się w języku polskim.

Zaletą skorzystania z oferty agencji pracy jest również możliwość wyszukania kandydatów pasywnych, czyli takich, którzy obecnie nie szukają zatrudnienia, ponieważ mają już pracę. Przekonanie ich do zmiany pracodawcy z pewnością zaowocuje i przyniesie wymierne korzyści przedsiębiorcy, który dzięki temu uzyska sprawdzonego pracownika.