Jak stosować drewienka Palo Santo?

Czy słyszałeś o aromaterapii z użyciem drewienek Palo Santo? To wyjątkowe drzewo z Ameryki Południowej wykorzystywane jest w medycynie ludowej już od tysiącleci. Kuracja zapachowa pomaga w walce z przeziębieniem, bezsennością, obrzękami, a także działa uspokajająco i pomaga w medytacji. Z naszego artykułu poznasz jego właściwości, a także dowiesz się, jak stosować drewienka Palo Santo w aromaterapii i nie tylko.

Czym są drewienka Palo Santo?

Palo Santo to drzewo rosnące w Ameryce Południowej. Jak wskazuje nazwa, jest to  „święte drzewo” bogate w limonen i α-terpineol, które są terpenami. Terpeny to związki organiczne, które odpowiadają między innymi za smak, aromat i właściwości terapeutyczne wielu gatunków roślin. Palo Santo od wieków stosowany jest w medycynie ludowej, a zgodnie z wierzeniami mieszkańców Ameryki Południowej ma właściwości oczyszczające ze złej energii. Oprócz tego aromatyczny dym pochodzący z tego drewienka wspomaga medytację, pogłębia duchowe doznania i służy do odstraszania owadów. Zapach palonego Palo Santo jest bardzo aromatyczny i kojący.

Pozyskanie drewienek Palo Santo nie jest łatwe. Przede wszystkim robi się to wyłącznie z obumarłych drzew. Muszą dodatkowo umrzeć naturalnie i jest to bezwzględny warunek, aby można było pobrać z niego cenne olejki eteryczne, a kadzidło wykazywało swoje oczyszczające właściwości. Zdecydowanie odróżnia to „święte drzewo” od innych roślin zawierających terpeny. Palo Santo rośnie przez około 40 lat, a następnie obumiera. Nie zbiera się go jednak od razu po tym czasie. Musi przeleżeć w lesie jeszcze około 10 lat, a dopiero później można je wykorzystać do produkcji aromatycznych drewienek.

Jak używać drewienek Palo Santo?

Drewienka Palo Santo wykorzystywane są szeroko w aromaterapii. Jego użycie jest niezwykle proste. Wystarczy umieścić drewienko na przykład na płaskim talerzu i podpalić jego końcówkę. W trakcie tej czynności powstanie żarząca się część, z której zacznie wydobywać się charakterystyczny biały dym o przyjemnym, intensywnym zapachu palonego drewna. Nie można pomylić go z zapachem żadnej innej palonej rośliny. Po wywołaniu dymu wystarczy okadzić nim pomieszczenia, swoje ciało, a także otaczające rzeczy w celu oczyszczenia z negatywnej energii. Można również zostawić drewienko w naczyniu i przystąpić do medytacji czy aromaterapii. Po zakończonych czynnościach drewienko Palo Santo wystarczy zgasić i odłożyć, by spokojnie czekało do kolejnego użycia.

Moc aromaterapii

Aromaterapia to nic innego jak kuracja zapachowa. Wykorzystywane do niej drewienka i olejki wspomagają leczenie różnych dolegliwości, uśmierzają ból, a także działają relaksacyjnie. Pozyskuje się je z niemal każdej części wielu roślin i ziół – kwiatów, łodyg, nasion, korzeni, a także żywicy. Oprócz drewienek Palo Santo jako kadzidła stosuje się również kopal, mirrę, olibanum boswellię, węgiel trybularzowy. Natomiast najpopularniejsze olejki eteryczne to kamfora, eukaliptus, drzewo sandałowe, drzewo herbaciane, lawenda czy piołun.

Jak mówi pracownik sklepu ze zdrową żywnością i suplementami NatVita:  “Pozytywne aspekty aromaterapii są bardzo szerokie. Może wykazywać różnego rodzaju działanie wspomagające leczenie, takie jak odkażające, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne. Wybrane zapachy pobudzają organizm do działania, a inne wyciszają.. Aromaterapia pomaga w relaksacji, medytacji, ukojeniu nerwów, a także polepsza sen. Kuracja zapachowa ma również swoich zwolenników w kosmetologii. Olejki eteryczne dodaje się do kremów, balsamów oraz perfum. Niektóre olejki zmniejszają cellulit, inne przywracają skórze blask, a jeszcze inne hamują objawy starzenia i dodają elastyczności. Jednak kadzidła i olejki to nie tylko terapia i kosmetyki. W wielu domach palone są, aby nadać pomieszczeniom ciekawą nutę zapachową”.

Drewienka Palo Santo to wyjątkowe kadzidło nie tylko ze względu na swoje właściwości, ale nawet sposób pozyskiwania. Od tysiącleci wykorzystywane jest przez szamanów i uzdrowicieli w Ameryce Południowej. Dzięki temu zainteresowali się nim również naukowcy. Jego różnorodne zastosowanie – od aromaterapii, przez produkcję kosmetyków, a na tworzeniu z nich amuletów kończąc – sprawiło, że jest to jedno z popularniejszych kadzideł, które warto przetestować.