Jak wybrać traktory rolnicze?

Wybór traktorów rolniczych jest jak decyzja o zakupie samochodu osobowego… tylko wiele droższa! Ma też wpływ na jakość twojej pracy. Co więc należy wiedzieć przed wyborem, aby traktory rolnicze spełniły nasze wymagania? Traktorów rolniczych do wyboru jest naprawdę wiele i wszystko jest uzależnione od tego, jakie mamy oczekiwania oraz potrzeby. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób wybrać ciągniki rolnicze? Sprawdź, co możemy Ci podpowiedzieć!

Traktory rolnicze – najpopularniejsze modele

Na rynku znaleźć można naprawdę dużo modeli traktorów rolniczych. Jednak każdy decyduje się na taki, który odpowiada mu z jakiegoś względu. Może być to wielkość pola, rodzaj prac, a nawet łatwość prowadzenia pojazdu. Jednak to nie wszystko. Część rolników wybierając traktory rolnicze zwraca również uwagę na marki ciągników!

Na co decydujemy się najczęściej? W Polsce cały czas królują na tym polu traktory rolnicze New Holland. To amerykańskie ciągniki, które są częścią grupy międzynarodowej FIAT. Firma ta specjalizuje się przede wszystkim w produkcji wysokiej klasy traktorów rolniczych oraz kombajnów. Ich maszyny są wykorzystywane na całym świecie i cieszą się ogromnych zaufaniem.

Drugą niezwykle popularną marką, którą kojarzą nawet dzieci jest John Deere. To również amerykańska marka, która od przeszło 150 lat zajmuje się produkowaniem ciągników rolniczych w bardzo charakterystycznym zielonym kolorze. Dodatkowo uwagę zawsze przykuwa logo firmy ze skaczącym jeleniem. Marka John Deere uznawana jest za synonim niezawodności oraz uniwersalności.

Rodzaje traktorów rolniczych

Zakup nowego traktora rolniczego może być sporym wydatkiem dla niewielkiego gospodarstwa rolnego. Wiele osób decyduje się więc na zakup, zwłaszcza w pierwszej kolejności, modelu używanego. Jakie ciągniki rolnicze można znaleźć?

Głównym kryterium, które pozwala na podział traktorów rolniczych to rodzaj zastosowanego układu jezdnego. Bardzo często stosowane są modele z tzw. stałym napędem tylnej osi. Moc silników stosowanych w takich traktorach rolniczych bywa imponująca, ponieważ dochodzi nawet do 310 KM. Z czego wynika niezwykła popularność właśnie tego rodzaju traktorów rolniczych? Przede wszystkim z ich ogromnej wszechstronności. Takie modele doskonale sprawdzają się do napędzania innych maszyn, które nie posiadają własnych silników. Stosuje się je, np. do agregatów uprawowych, bron, kosiarek, pras do słomy czy opryskiwaczy.

Innym typem traktorów rolniczych są modele kołowe ze stałym napędem osi, tzw. 4WD. Mają zwrotnicowy układ kierowniczy i charakteryzują się naprawdę dużą mocą, bo sięgającą nawet 600 KM.

Znacznie mniej popularnym typem traktorów rolniczych są ciągniki gąsiennicowe – tutaj zamiast układu kołowego stosowany jest specjalny układ gąsienic. Takie traktory rolnicze są stosowane zwłaszcza w przypadku trudnych gleb.

Jaki traktor rolniczy wybrać w zależności od wielkości pola?

Traktory rolnicze to pojazdy, które nazywane są także ciągnikami. Przeznaczone są do prac w polu oraz gospodarstwie rolnym. Świetnie sprawdzają się także w trudniejszych warunkach – jednak ich główną zaleta jest to, że doskonale zmechanizowały wieś. Pomagają w pracach na polu, skutecznie wypierając tym samym zwierzęta.

Traktory rolnicze warto wybierać ze względu na wielkość pola, które ma obrobić. Co wybrać?

  • 200 ha pola to naprawdę spory teren do obrobienia. Tutaj dobrej klasy ciągnik rolniczy jest wręcz na wagę złota. Polecane modele to te, które mają przednią oś konstrukcji oraz wzmocnioną nośność. Warto zwrócić uwagę na traktory rolnicze wyposażone w wiele biegów.
  • Im większa powierzchnia pola, tym ciężej znaleźć traktor rolniczy, który sprosta takiemu zadaniu. Tutaj zdecydowanie sprawdzą się modele o mocy powyżej 400 KM.
  • Można powiedzieć… małe pole – mały problem, ale nic bardziej mylnego! Czasem okazuje się, że ciągniki do niewielkiego terenu są awaryjne, albo decydujemy się na zakup modelu używanego. To trudna decyzja, bo 15 hektarów ziemi nie oznacza też wielkiego pola do obrobienia, więc nie generuje dużych zysków.