Jak znaleźć dobry serwis samochodowy?

Znalezienie zaufanego mechanika nie jest proste, nawet jeśli szuka się poleceń wśród znajomych, rodziny. Warsztaty samochodowe można podzielić na dwa typy: specjalistyczne oraz uniwersalne. Te pierwsze zajmują się wyłącznie określoną marką aut lub danym obszarem usług/awarii. Teoretycznie, im bardziej wyspecjalizowany warsztat, tym lepiej, ponieważ zyskuje się pewność, że jego pracownicy naprawdę dobrze znają się na konkretnym problemie. Na co uważać szukając dobry warsztat samochodowy, by nie dać się oszukać?

Warsztat samochodowy specjalistyczny czy uniwersalny?

Wielu posiadaczy aut uważa, że z każdą usterką należy chodzić do innego mechanika, specjalizującego się w danej usłudze. Niekoniecznie jest to prawda. Warto jest znaleźć uniwersalny, godny zaufania warsztat, w którym mechanik wymieni olej, rozrząd, usunie błąd wyskakujący na komputerze pokładowym, bądź sprawdzi zawieszenie. Dopiero wtedy, gdy kierowca posiada sprawdzonego mechanika, może szukać specjalistycznych warsztatów, które poradzą sobie z bardziej zaawansowanymi naprawami.

Gdy auto jest już gotowe do odbioru, warto zwrócić uwagę czy mechanik poinformował posiadacza samochodu, jakie prace zostały dokonane. Mechanik powinien wręczyć mu spis wykonanych czynności, który może być potem podstawą reklamacji. Dobrą praktyką jest również oddawanie resztek płynów eksploatacyjnych, za które korzystający z serwisu samochodowego płacą i które mogą zostać wykorzystane na dolewki. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę, czy rachunek na pewno zgadza się z ustalonym wcześniej kosztorysem.

Lokalizacja serwisu aut

Najlepiej jest znaleźć dobry serwis aut w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Gdy coś się stanie, nie trzeba będzie przedzierać się przez korki lub holować auta przez duże odległości.  Jednakże, nie jest to regułą. Do naprawdę dobrego mechanika warto jest dojechać, gdyż wiąże się to z oszczędnością czasu, pieniędzy, a także nerwów.

Jak wskazuje ekspert z firmy Auto Centrum Golemo będącej dealerem nowych i używanych samochodów w Małopolsce: “Dobry mechanik przed przystąpieniem do pracy powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad. Jeśli klient zgłasza, przykładowo, problem związany ze stukami w zawieszeniu, fachowiec powinien zacząć od dokładnego wypytania się, kiedy został zauważony hałas, czy jest permanentny czy może pojawia się tylko w określonych sytuacjach. To pozwala na szybsze określenie przyczyny awarii i jej skuteczne usunięcie”.

Przed oddaniem samochodu do warsztatu, warto dopytać się o wycenę kosztów oraz ustalić, że każda zmiana kosztów ma być wcześniej konsultowana z posiadaczem auta. Najlepiej będzie, jeśli kosztorys zostanie spisany i potwierdzony przez obie strony.