Jaki typ druku wybrać?

Wybór techniki druku, wbrew pozorom, nie jest prostą sprawą. Dużo zależy od efektu, jaki zamierzasz osiągnąć, ale również od rodzaju materiału, na którym chcesz go uzyskać. Co warto wiedzieć o poszczególnych metodach druku? I która metoda będzie dla Ciebie najlepsza? W tym artykule znajdziesz odpowiedź.

Druk cyfrowy

Zacznijmy od popularnego dziś druku cyfrowego. Najłatwiej można określić go w dwóch słowach: „szybki” i „tani”. Jeśli potrzebujesz wydruków w niewielkim nakładzie oraz o małym formacie, ta metoda będzie strzałem w dziesiątkę. Ważne jest także to, ze każdy tego typu wydruk można w dowolny sposób personalizować. Najczęściej wykorzystuje się go do tworzenia biletów, wizytówek zaproszeń, kartek okolicznościowych oraz restauracyjnych kart menu.

Druk offsetowy

Druk offsetowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów druku. Zazwyczaj wykorzystywany jest on w dużych kampaniach reklamowych do drukowania gazet, książek oraz opakowań. Najpierw oczywiście trzeba naświetlić płytę/formę  dla 4 podstawowych kolorów  CMYK, z których obraz  zostanie nadrukowany na papier. Jeśli chodzi o papier, można tutaj stosować zarówno ten w arkuszach, jak i w rolach. Dużą zaletą tej metody jest to, że cena maleje wraz z rozmiarem zamówienia. Zobacz nasze maszyny offsetowe.

Druk solwentowy

Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób drukowane są billboardy? Jak się okazuje, właśnie przy pomocy druku solwentowego. Powstające przy jego pomocy materiały są odporne na różne czynniki atmosferyczne. Dlatego też z powodzeniem można technikę tę wykorzystywać na billboardach, ale również na wielu innych materiałach przeznaczonych do ekspozycji zewnętrznej, np. na plakatach. Często się ją stosuje również w przypadku roll-upów i fototapet. W czym tajemnica tej metody? Głównie w atramentach na bazie rozpuszczalników organicznych, które wyróżniają się dużą odpornością na promieniowanie UV.

Druk laserowy

Zastanawiasz się, jaki druk sprawdzi się w przypadku małego formatu? Zależy Ci na wysokiej jakości? Jeśli tak, świetnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie druk laserowy. Idealnie zda egzamin, jeżeli potrzebne Ci są materiały, które muszą świetnie się prezentować. Doskonałym przykładem jest tu np. ozdobna papeteria. Metoda ta znakomicie zdaje egzamin również w przypadku znakowania drewna, metalu i szkła.

Druk lateksowy

Wbrew pozorom druk lateksowy zaliczany jest do metod przyjaznych środowisku. Wykorzystuje się tu atrament na bazie wody, więc jest to zdecydowanie rozwiązanie ekologiczne. Dużymi jego atutami są również precyzja oraz wysoki poziom odwzorowania szczegółów. Powstające w ten sposób wydruki są odporne na czynniki zewnętrzne, jak np. promieniowanie UV. Często stosowany jest on także w przypadku nadruków na folii, a więc np. na naklejkach lub materiałach do podklejenia na piankę czy PCV.

Sitodruk

Sitodruk to kolejna, godna zainteresowania technika druku. Jej nazwa pochodzi od matrycy przypominającej sito, przez którą przelewa się farba. I na tym właśnie polega ta metoda: na przetłaczaniu farby przez matrycę. Z powodzeniem można ją wykorzystywać na nietypowych powierzchniach, jak blacha czy tektura. Znajduje ona zastosowanie także w przypadku gadżetów reklamowych oraz odzieży.