Jakie są zalety wycieczek klasowych?

Popularne powiedzenie „podróże kształcą” w przypadku dzieci i młodzieży nabiera szczególnego znaczenia. Uwielbiane przez pociechy wycieczki klasowe dostarczają nie tylko rozrywki oraz dobrej zabawy, lecz również uczą nowych rzeczy, a przede wszystkim poszerzają horyzonty różnych dziedzin.

Dla nauczycieli i opiekunów tego typu podróż jest żywą lekcją dobrej organizacji, zarządzania czasem oraz asertywności.

Co dają wycieczki klasowe uczniom a co nauczycielom

Każdy wyjazd w nieznane miejsce jest dla dziecka nowym doświadczeniem, w szczególności gdy jedzie z rówieśnikami. Jak powszechnie wiadomo im starsze dziecko, tym bardziej dostrzega ono zalety wycieczek klasowych i chętniej wybiera się na kolejne. Taka podróż to świetna okazja do rozrywki, odpoczynku od nauki w szkole, wspólnej zabawy z kolegami i koleżankami, a także zobaczenia ciekawych miejsc.

Dla ucznia każdego typu szkoły wycieczka, zarówno krajowa, jak i zagraniczna przynosi liczne korzyści poznawczo – dydaktyczne. Poznaje on między innymi nowe miejsca, potrawy, kulturę, język, historię, ukształtowanie terenu czy architekturę. Podczas wizyt w centrach nauki i sztuki lub w muzeach interaktywnych przyswaja wiedzę w bardziej przystępny sposób.

Ogrody zoologiczne, botaniczne, rezerwaty, parki krajobrazowe, oceanaria i inne miejsca związane z poznawaniem przyrody pozwalają zdobyć wiele ciekawych informacji oraz uczą szacunku do środowiska naturalnego. Uczestnik wyjazdu podczas nie tylko zwiedzi odległe miejsca, lecz również zrozumie, jak cenna jest znajomość obcych języków. To natomiast może okazać się świetną motywacją do szlifowania umiejętności. Wycieczki tematyczne dla uczniów klas profilowanych wzbudzają większe zainteresowanie przedmiotami, co przekłada się na lepsze wyniki w nauce.

Podróże szkolne to jednak korzyści nie jedynie dla dzieci czy młodzieży. Nauczycielom wycieczki klasowe dają cenną garść informacji o podopiecznych, którzy podczas wyjazdów zachowują się swobodniej niż w szkole. Często wtedy dzieci można poznać z zupełnie innej strony, np. zobaczyć w jaki sposób radzą sobie w stresującej sytuacji, co lubią, czym się interesują, dlaczego nie radzą sobie z niektórymi przedmiotami, a także jak odnajdują się w grupie. Nawet gdy w mało odległe miejsce zostaje zorganizowana wycieczka klasowa zalety z uczestnictwa w niej, mogą okazać się niezwykle korzystne dla całej grupy.

Wycieczka klasowa – zalety dla rodziców

Niektórym osobom mogłoby się wydawać, że z wyjazdu szkolnego korzystają tylko uczniowie i nauczyciele. Nic bardziej mylnego – dla rodziców wycieczki klasowe to również pewne plusy. Gdy dziecko wyjedzie w kilkudniową podróż bez opiekunów, nauczy się samodzielności. Przebywając w obecności rówieśników i widząc, że oni sobie radzą, potraktuje to jako przygodę pełną nowych doświadczeń. Dzięki tego doświadczeniu pociecha uczy się samodzielnie podejmować decyzje, m.in.: w co się ubrać, jak się uczesać oraz jak umiejętnie gospodarować kieszonkowym. Ponadto dziecko podczas wyjazdu staje się bardziej odpowiedzialne i stosuje się do przestrzegania obowiązujących zasad. Wycieczka to więc inwestycja, która w przyszłości zaprocentuje oraz stanie się źródłem wielu cudownych wspomnień.