Jakie znaczenie mają zawory bezpieczeństwa?

W urządzeniach, w których wykorzystywane jest sprężone powietrze, jednym z istotnych elementów są zawory bezpieczeństwa. Działają one nieco inaczej, niż standardowe wersje, czyli otwierają się samoczynnie w momencie, gdy poziom ciśnienia w układzie przekroczy określoną wartość. Samoczynność działania gwarantuje sprężyna, która gwarantuje szczelność, jak i też pozwala na usunięcie nadmiaru sprężonego powietrza. Prawidłowo działające zawory bezpieczeństwa mają duże znaczenie z punktu widzenia ograniczenia ryzyka poważnych awarii. Brak ograniczenia nadmiernego ciśnienia w układzie może prowadzić do uszkodzenia silnika. Do poważniejszych skutków awarii można zaliczyć uszkodzenie pompy, które przestaje efektywnie tłoczyć sprężone powietrze. Zbiornik może także eksplodować, co mogłoby prowadzić nawet do ofiar. Z tego powodu istotne jest nie tylko wykorzystywanie zaworów bezpieczeństwa, ale także zapewnienie, że prawidłowo działają.

W jaki sposób dobrać zawór bezpieczeństwa?

Do każdego systemu pneumatycznego ze sprężonym powietrzem trzeba wybrać odpowiedni zawór bezpieczeństwa. Kluczowe jest zwrócenie uwagi na parametry użytkowe, które będą decydowały o poziomie bezpieczeństwa, czy efektywności działania układu. Do istotnych parametrów, które trzeba brać pod uwagę przy wybieraniu zaworów bezpieczeństwa, można zaliczyć ciśnienie otwarcia czy przepustowość. Do konkretnego układu pneumatycznego, trzeba wybrać także odpowiedni rodzaj przyłącza. Uwagę trzeba zwrócić także na warunki, w których odbywa się praca układu pneumatycznego, gdzie znaczenie ma między innymi temperatura pracy.

Na co wpływają parametry zaworów bezpieczeństwa?

Ciśnienie otwarcia w zaworach bezpieczeństwa decyduje o wypuszczaniu nadmiaru powietrza. Ten parametr musi być dopasowany do konkretnego zbiornika. Kluczowe jest to jakie maksymalne ciśnienie będzie on w stanie wytrzymać. Drugim istotnym parametrem, który trzeba brać pod uwagę, jest przepustowość zaworu. Powinna być ona wyższa niż wydajność sprężarki. Odpowiednia jest w stanie zapewnić, że zawór, gdy jest to konieczne, będzie skutecznie usuwał nadmiar powietrza do atmosfery. Wybierając odpowiedni zawór na https://www.martechpneumatyka.pl/zawory-bezpieczenstwa, niezbędne jest zwrócenie uwagi także na rodzaj przyłącza. To istotne z punktu widzenia możliwości montażu w konkretnym systemie pneumatycznym. W mniejszych zaworach z reguły stosowane są przyłącza gwintowane. Natomiast w większych układach najczęściej wymagane jest zastosowanie zaworów kołnierzowych.