Kiedy zakup propagatora jest niezbędny?

Propagator to nic innego jak miniaturowa szklarnia, która umożliwia zapewnienie kiełkującym roślinom odpowiedniej temperatury i wilgotności. Dzięki nim roślina szybciej się ukorzenia i lepiej rośnie. Nadają się one zarówno dla amatorów rolnictwa, jak i osób zajmujących się zawodową produkcją rozsady. Dlaczego ich użycie jest tak ważne na wczesnym etapie rozwoju rośliny?

Jakie są największe zalety propagatorów?

Jeszcze do niedawna sialiśmy rośliny do doniczek, ale ten sposób nie był idealny. Sprawiał, że spora część roślin nie kiełkowała, a nawet jeśli tak się działo, to wiele kiełków nie było w stanie dobrze się ukorzenić. Taka roślina wyróżniała się słabym wzrostem i była podatna na wiele chorób. Działo się tak dlatego, że młode rośliny nie miały zapewnionych idealnych warunków do wzrostu.

Duże skoki wilgotności i spore wahania temperatury to poważny problem, z którym zmagać się muszą producenci rozsady. Rozwiązaniem jest stosowanie propagatorów, które umożliwiają utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Ich sporą zaletą jest fakt, że chronią młode rośliny przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dobry propagator powinien być solidnie wykonany i łatwy w czyszczeniu. Jego głównym zadaniem jest jednak zapewnienie pełnego komfortu dla młodych siewek.

Profesjonalny propagator – kiedy warto go kupić?

Pomimo że stosowanie propagatorów z pozoru może być zbędne, to fakty mówią zupełnie coś innego. Te proste urządzenia pozwalają nam hodować rośliny pierwsze kategorii, zdrowe i odporne na choroby. Dzięki nim do minimum redukujemy ilość nasion, które nie kiełkują. Profesjonalnymi propagatorami powinni szczególnie zainteresować się rolnicy oraz osoby produkujące rozsady drogich roślin uprawnych takich jak pomidor, papryka, ale też bardziej egzotycznych, jak popularne w ostatnim czasie arbuzy.

Ich obsługa jest niezwykle prosta a efektywność kiełkowania, którą uzyskujemy z ich użyciem, jest tak duża, że mocno ułatwia pracę. Te małe szklarnie są w pełni wodoodporne, a ich przemyślana konstrukcja zapewnia znakomite efekty bez względu na rodzaj roślin, które zamierzamy hodować.

W sklepach internetowych można znaleźć urządzenia w różnych cenach. Wybierając te najtańsze, kupujemy sprzęt bardzo niskiej klasy, który może nie sprawdzić się w profesjonalnej uprawie. Dlatego właśnie warto decydować się na lepszej jakości propagator, który zapewni odpowiednie utrzymanie wilgotności i ochroni młode rośliny przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ten sposób działa i bez wątpienia warto go wypróbować u siebie.