Kilka marek rolniczych, które musisz znać

Lista wszystkich marek oraz firm, które są związane z rolnictwem i dostarczają na rynek maszyn swoje produkty byłaby długa. W tym artykule prezentujemy wybrane marki, które ze względu na swoją wysoką rozpoznawalność oraz dużą popularność mocno kojarzą się z pracą w gospodarstwie rolnym. Chcesz wiedzieć jakie marki i firmy każdy rolnik powinien znać? Jeżeli tak, to koniecznie przeczytaj poniższe zestawienie.

BIZON, czyli żniwa w Polsce

Jedną z marek, która jednoznacznie kojarzy się z rolnictwem i żniwami jest Bizon. Sklep internetowy z artykułami rolniczymi będzie odpowiednim miejscem, w którym znajdziesz części do kombajnów polskiej produkcji. Czerwone Bizony to nadal bardzo częsty widok na polskich wsiach w sezonie letnim, zwłaszcza w pierwszej połowie sierpnia.  Żniwa z Bizonem oznaczają zbiory nie tylko tradycyjnych zbóż jak pszenica, ale również zbiory kukurydzy, rzepaku, słonecznika oraz innych roślin nasiennych. Popularne nadal kombajny były produkowane w Płocku przez prawie 35 lat w latach 1970-2004 oraz eksportowane poza granice Polski do takich krajów jak np. Wielka Brytania, Ukraina, Brazylia, Stany Zjednoczone czy Hiszpania.  Z racji na to, że w wielu miejscach nadal wykorzystuje się kombajny marki Bizon sklep internetowy z częściami do maszyn rolniczych służy pomocą w przypadku konieczności wymiany poszczególnych elementów.

URSUS – marka z lubelskim tłem

Marka Ursus również należy do wysoko rozpoznawalnych i choć asortyment produkcyjny ma dosyć szeroki (oprócz ciągników to m.in. przyczepy, elektryczne samochody osobowe, autobusy czy nawet trolejbusy), dla wielu osób i tak zawsze będzie kojarzona z ciągnikami, które swego czasu podbijały serca rolników. W 2007 roku Ursus wszedł na giełdę, a siedziba główna firmy jest zlokalizowana w Warszawie. Ciągniki marki Ursus nadal są częstym widokiem na polskich polach i podwórkach – także te starsze modele. Jako ciekawostkę warto podać, że w zakładach Ursusa był montowany Bogdan A70522, czyli miejski autobus z napędem hybrydowym skonstruowany na Ukrainie.

Logo z żółtym jeleniem – John Deere

Popularną marką, która jest kojarzona przede wszystkim z traktorami jest John Deere. Nazwa marki pochodzi od imienia i nazwiska amerykańskiego kowala, który w 1837 roku  zdecydował się założyć firmę. Obecnie przedsiębiorstwo Deere & Company jest światowym liderem na rynku maszyn i urządzeń rolniczych, choć przedmiotem produkcji są także sprzęty dla leśnictwa, budownictwa oraz ogrodnictwa.  Z tą marką kojarzy się żywy, jasno-zielony kolor oraz charakterystyczne logo w postaci żółtego jelenia w skoku.

Czeska firma znana w Polsce – Zetor

Zetor stanowi chyba najbardziej znane przedsiębiorstwo czeskie związane z rolnictwem, które cieszy się dużą rozpoznawalnością w Polsce. W XX wieku firma cieszyła się dużą sprzedażą i ekspansją na rynki zagraniczne. Kolejne lata niosły ulepszenia i udoskonalenia traktorów. Obecnie firma stawia nacisk na siłę, wytrzymałość oraz efektywność produkowanych traktorów. Zetory są nadal popularne wśród polskich rolników, zwłaszcza w modelu Zetor Major 80, który stanowi maszynę do wielu zadań.