Kompensacja mocy biernej, czyli o redukcji zbędnych kosztów

Energia bierna jest nierozłącznie związana z pojęciem działania niemal wszystkich odbiorników, a jej występowanie jest warunkiem koniecznym dla ich prawidłowej pracy. Przepływ mocy biernej nie pozostaje obojętny dla całości systemu elektroenergetycznego. Najczęściej jest dzielona na dwa główne rodzaje: charakter indukcyjny i charakter pojemnościowy.

Moc bierna – czym jest i do czego jest potrzebna?

Moc bierna opisuje pulsowanie energii między poszczególnymi elementami obwodów elektrycznych. Obwody te posiadają trzy rodzaje mocy, w tym moc bierną. Występuje ona między źródłem, a odbiornikiem energii, co jest niezwykle ważne w kontekście pola magnetycznego, gdzie właśnie obecność mocy biernej jest niezbędna do jego wytwarzania. Moc bierna nie jest zużywana. Jej działanie opiera się na nieustannym przepływie między elektrownią, a odbiorcami. Energia bierna jest obciążającym czynnikiem dla źródła prądu i powoduje straty ciepła. Co więcej, nadmierne jej zużycie powodują m.in. klimatyzatory, oświetlenie lub układy wentylacji. W doborze odpowiedniego urządzenia kompensacji mocy biernej, najrozsądniejsze jest zdecydowanie się na pomoc specjalistów z doświadczonej firmy, takiej jak Instalacje elektryczne TRE-ELEKTRYK, których specjalizacją są właśnie usługi elektryczne z Olkusza.

Elektryk Olkusz TRE-ELEKTRYK

Moc bierna – indukcyjna oraz pojemnościowa

Energią bierną indukcyjną nazywana jest energia bierna pobrana, natomiast pojemnościowa oznacza energię bierną oddaną. Obie mają tą samą jednostkę miary – kVArh. Część urządzeń do wykonywania swojej pracy musi stworzyć specjalne warunki, które często wykorzystują i zużywają energię. Moc indukcyjna w takich sytuacjach nie jest użytkowana do pracy urządzenia, ale do utrzymywania jej warunków, co wiąże się z opłatami. By ich uniknąć, konieczne są specjalne urządzenia, które oddają energię bierną.

Kompensacja mocy biernej – na czym polega i jakie są korzyści

Duża ilość wytwarzanej mocy biernej oznacza większe rachunki pobierane za energię elektryczną, co wynika ze straty ciepła, jaką powodują energia bierna indukcyjna i pojemnościowa. Kompensację mocy biernej warto zastosować, jeśli opłaty poniesione za energię bierną indukcyjną są wyższe niż 500 zł. Kompensację uzyskuje się poprzez instalację baterii kondensatorów statycznych. Proces ich działania polega na pobieraniu energii biernej o znaku przeciwnym do urządzeń odbiorców. Skutkuje to ograniczeniem pobieranej z sieci energii biernej, co wpływa na dużą redukcję kosztów. Wykorzystanie kompensacji ogranicza więc dodatkowe opłaty pobierane za energię bierną. Zastosowanie baterii kompensacyjnych może nawet zmniejszyć te koszty praktycznie do zera.

Jak prawidłowo dobrać urządzenie do kompensacji mocy biernej?

Zły dobór kompensatora może skutkować zaprzestaniem jego pracy już po krótkim czasie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania doświadczonej firmie, takiej jak TRE-ELEKTRYK (https://www.treelektryk.pl/kompensacja-mocy-biernej.html), która specjalizuje się właśnie w kompensacji mocy biernej. Odpowiednie dobranie kompensatora lub baterii gwarantuje ich efektywną pracę przez co najmniej kilkanaście lat. Dodatkowo, ich prawidłowy dobór zapewnia, że nie stracą wiele na swojej początkowej pojemności.