Moda na urodę i na zarobki w branży beauty

Branża beauty ciągle się rozwija, w związku z tym zapotrzebowanie na różnego rodzaju specjalistów wciąż rośnie. O tym, jakie udogodnienia są obecnie cenione, dlaczego nowe technologie są w medycynie estetycznej i kosmetologii popularne oraz dlaczego warto zostać specjalistą właśnie w branży beauty przekonaliśmy się na podstawie doświadczeń Skyclinic – profesjonalnej i cenionej kliniki medycyny estetycznej, która swoją renomę zawdzięcza właśnie bazowaniu na najnowszych osiągnięciach nauki oraz współpracy z renomowanymi specjalistami.

E-recepta – udogodnienie dla pacjentów oraz dla lekarzy

Nowoczesne technologie w służbie pacjentów – to nie tylko ładnie brzmiące hasło, ale również rzeczywistość. W Skyclinic istnieje możliwość wystawienia e-recepty, co bardzo przypadło do gustu pacjentom. E-recepta jest pozytywnym rozwiązaniem również zdaniem lekarzy, ponieważ znacznie usprawnia pracę.

Czym dokładnie jest eRecepta? Jest to dokument elektroniczny, który jest używany zamiast wersji papierowej, jaką znamy. Tradycyjnie, aby otrzymać papierową receptę, pacjenci musieli osobiście udać się do lekarza. Jest to duża trudność, zwłaszcza dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, którzy często muszą brać leki. Dzięki temu system eRecepty spełnia oczekiwania pacjentów, umożliwiając realizację recept bez konieczności  wizyty w gabinecie lekarskim. Ale to nie jedyna zaleta tego rozwiązania.

Od dawna dyskutowana jest potrzeba cyfryzacji polskiego systemu ochrony zdrowia. Nic  dziwnego, bo podobne rozwiązania stosowane są w krajach Unii Europejskiej. Proste korzystanie z elektronicznego systemu wystawiania recept zostało uznane za jeden ze strategicznych celów społeczności. Główną ideą jest stworzenie międzynarodowego systemu opieki zdrowotnej w Europie, który pozwoli obywatelom UE uzyskać duże szanse w każdym kraju UE. Nie powinno dziwić, że kraje skandynawskie są w czołówce e-recept. System jest również dostępny  w takich krajach jak Włochy, Wielka Brytania, Belgia i Grecja.

E-recepty przynoszą korzyści przede wszystkim pacjentom, ale także całej branży opieki zdrowotnej. W przypadku placówek medycznych pozwala to zaoszczędzić pieniądze i czas, które można by poświęcić na leczenie pacjentów. Dla farmaceutów uproszczony proces wdrażania eRecept i lepsza czytelność usprawnią pracę i wyeliminują ryzyko  błędów w wydawaniu leków. Wreszcie system eRecepty usprawnia kontrolę obrotu lekami, w tym refundowanymi.

Komórki macierzyste – siła regeneracji

Kolejnym zabiegiem, który w Skyclinic cieszy się dużym zainteresowaniem jest terapia komórkami macierzystymi. To doskonałe rozwiązanie dla wielu osób, którym zależy na utrzymaniu jak najlepszego wyglądu. To również szansa dla specjalistów, którzy mogą znaleźć bardzo dochodowe zajęcie, o ile oczywiście będą doskonale znali się na swojej dziedzinie.

Komórki macierzyste różnią się od innych komórek w ludzkim ciele tym, że mają zdolność do ciągłego samoodnawiania się (poprzez niezliczone podziały komórkowe). W ostatnich latach badania nad nimi bardzo się rozwinęły, co znajduje odzwierciedlenie głównie w nauce – i uznaniu ich przełomowych odkryć. Komórki te wykorzystywane są przede wszystkim w medycynie i farmakologii – niektórzy przewidują, że dzięki wykorzystaniu komórek macierzystych w końcu uda się znaleźć antidotum na raka. Komórki macierzyste dzięki swoim unikalnym właściwościom stanowią system naprawczy organizmu. Wykorzystywane są również w kosmetologii. Jak dokładnie działają? Komu mogą pomóc? W jakich kosmetykach możemy je znaleźć? Jak wpływają na naszą skórę? Czy naprawdę są przyszłością współczesnej kosmetologii? A czy entuzjazm i szał są uzasadnione?

Uzasadnione nadzieje związane z wykorzystaniem komórek macierzystych w kosmetologii wiążą się z leczeniem chorób skóry, medycyną kosmetyczną i zaawansowanymi procedurami kosmetycznymi. Europejskie prawo zabrania stosowania w kosmetykach ludzkich lub zwierzęcych komórek macierzystych, dlatego produkty kosmetyczne oparte na komórkach macierzystych pochodzą z roślin. W kosmetologii i medycynie kosmetycznej można również wykorzystać komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej. Na ten fakt wskazują właściwości przeciwstarzeniowe komórek macierzystych, w tym ochrona DNA komórek przed uszkodzeniem przez promieniowanie UV, stymulacja syntezy kolagenu typu I, ochrona fibroblastów przed stresem oksydacyjnym, a tym samym minimalizacja zmarszczek. Główne funkcje komórek macierzystych w kosmetologii to: regeneracja komórek, ochrona ludzkich komórek macierzystych, opóźnianie procesów starzenia oraz regeneracja skóry.

Komórki macierzyste regenerują skórę, a tym samym spowalniają procesy starzenia. Dlaczego stosowanie zewnętrzne jest tak ważne w utrzymaniu nieskazitelnej skóry? Dzieje się tak, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się liczba komórek macierzystych w organizmie. Spadek liczby komórek zdolnych do wytwarzania nowych fibroblastów jest jedną z przyczyn starzenia się skóry, a kolejną przyczyną jest to, że fibroblasty tracą również zdolność do produkcji kolagenu i elastyny, są to substancje pełniące rolę uszczelniającą, odpowiednią gęstość i jędrność skóry. Dlatego współczesna kosmetologia zdecydowała się na dostarczenie komórek macierzystych zdolnych do dzielenia się z zewnątrz.